Anasayfa Haber GitHub, GTA Kaynak Kodunu Tekrar Yayınladı

GitHub, GTA Kaynak Kodunu Tekrar Yayınladı

GTA Kaynak Kodu

Tersine mühendislik ürünü GTA kaynak kodu tekrar GitHub platformundaki yerini aldı.

Grand Theft Auto III (GTA III) ve Vice City oyunlarının PC sürümleri için tersine mühendislik uygulanmış kaynak kodu, orijinal olarak yayınlandıktan aylar sonra tekrar çevrimiçi oldu. Bu gelişmenin ardından Take-Two‘nun DMCA talebi nedeniyle GitHub kaynak kodunu hızla kaldırdı.

TorrentFreak, Yeni Zelanda merkezli bir geliştirici olan Theo tarafından yayınlanan kodun, 2002 tarihli orijinalin görünüşte aynı olarak sunulan projenin restore edilmiş versiyonu olduğunu paylaşıyor. Orijinal GitHub göndericisi, Take-Two’nun orijinal yayından kaldırılmasına itiraz etmemiş olsa da Theo, projenin kopyasını geri yüklemek için “Take Two’ya ait hiçbir kod içermediğini” söyleyerek karşı dava açtı.

Genel olarak derlenmiş bir tersine mühendislik kaynak kodu, örneğin korsanlık amacıyla bir oyunun DRM’sini kırmaktan daha basit bir şekilde yasadışı. Electronic Frontier Foundation ise araştırma veya birlikte çalışabilirlik amaçları için bu tür bir derleme ayrıştırma çalışmasına izin verebilecek belirli adil kullanım istisnaları içeriyor.

Grand Theft Auto söz konusu olduğunda oyunun Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi, oyunculardan özellikle “Yazılımı tamamen veya kısmen tersine mühendislik, kaynak koda dönüştürme, parçalarına ayırma, Yazılım’a dayalı türev çalışmalar hazırlamama veya başka şekilde değiştirmemeyi” kabul etmelerini istiyor.

Theo, kodun yasal statüsü ne olursa olsun TorrentFreak’e Take-Two’nun iddiasının tamamen yanlış olduğuna inandığını, kodun işlevsel olarak aynı olabileceğini ancak tam olarak aynı olmadığı için kod üzerinde hiçbir hak iddia etmediklerini söylüyor.  Bu yüzden Theo, etkilenen kodun 10 ila 14 gün içinde yeniden gönderilmesini talep eden bir DMCA karşı davası açtı. GitHub ise DMCA yönergelerini izledi ve her iki iddianın esasına ilişkin kesin bir karar vermeden 9 gün önce kodu yeniden yayınladı.

Take-Two’nun bu nedenle yayıncının kodu tekrar kaldırması için yasal yollara başvurup başvurmayacağı bilinmiyor. Şu an için teknik bilgi birikimine sahip hayranlar hata düzeltmeleri, azaltılmış yükleme süreleri, iyileştirilmiş işleme, geniş ekran monitör desteği ve serbest yüzen kamera sistemi gibi ters mühendislik koduna ek olarak yapılan iyileştirmelerin tadını çıkarabilecek.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.