Anasayfa Haber Intel, Fotogerçekçi Oyun Teknolojisini Tanıttı

Intel, Fotogerçekçi Oyun Teknolojisini Tanıttı

Intel Geliştirilmiş Fotogerçekçilik Geliştirme

Intel’in oyunları yeni bir boyuta taşıyabilecek fotogerçekçilik teknolojisi, şaşırtıcı derecede başarılı sonuçlar ortaya koyuyor.

Intel, Fotogerçekçilik Geliştirme (Enhancing Photorealism Enhancement) adlı yeni makine öğrenimi projesini duyurdu. Şirket teknolojisini Grand Theft Auto V ile gözler önüne serdi.

Oyunu, araştırmacılar Stephan R. Richter, Hassan Abu Alhaija ve Vladlen Kolten’in yarattığı süreçlerden geçirmek şaşırtıcı bir sonuç ortaya koyuyor. Intel araştırmacıları, fotogerçekçiliğin bir kısmının sinir ağlarını besledikleri veri kümelerinden geldiğini öne sürüyor. Grup, görüntü iyileştirmenin gerçekte nasıl çalıştığına dair daha derinlemesine ve kapsamlı bir açıklama da sunuyor. Intel Laboratuarları’ndaki araştırmacılar, eğitim için bir Alman kentinin şehir merkezinin araba yerleşik kamerasıyla çekilmiş görüntülerinden oluşan Şehir Manzarası Veri Kümesi’nden faydalanmış.

Makine öğrenimi teknikleri kullanılarak çekimlere farklı bir sanatsal stil uygulandığında, sonuçlar genellikle geçici olarak istikrarsız olarak karşımıza çıkıyor. Kare kare etrafta zıplayan, görünen ve yeniden ortaya çıkan tuhaf nesneler rahatsız edici olurken sonuçların ne kadar gerçek göründüğü de tartışmalı hale gelebiliyor. Bu yeni yaklaşımda işlenmiş efektler bu nesnelerden hiçbirini göstermiyor. Çünkü sinir ağı, Grand Theft Auto V’in oyun motoru tarafından oluşturulan görüntüleri işlemeye ek olarak oyunun motorunun eriştiği derinlik gibi diğer işlenmiş verileri de kullanıyor.

Yeni teknikle yolun yüzeyi düzleştirilirken araçlardaki vurgular daha belirgin ve birkaç klipte tepelerdeki bitki örtüsü daha gür ve canlı görünüyor. Daha da etkileyici olan şey ise araştırmacıların doğru donanım ve daha fazla optimizasyonla oyun çekimlerinin daha da geliştirilebileceğini düşünmesi. Bu sayede oyunların çok daha iyi görünmesi için yazılım güncellemelerinin yeterli olabileceği öne sürülüyor.

Diğer taraftan GTA Online hızlı giriş rehberimize de bir göz atmanızı öneririz.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.