Anasayfa Haber Corsair, 6400 MHz DDR5 RAM Üretti

Corsair, 6400 MHz DDR5 RAM Üretti

Corsair 6400 MHz DDR5 RAM

Corsair 6400 MHz DDR5 RAM, yeni nesil Intel ve AMD sistemler için geri sayıyor.

Corsair, yeni nesil DDR5 RAM modüllerinin nasıl performans göstereceği konusunda bizlere fikir veren bir blog gönderisi paylaştı. Şirket, modüllerinin yakında piyasada olacağının da altını çiziyor. Şirket, 6400 MHz DDR5 RAM modülünün bant genişliğini 3200 MHz DDR4 modüllerinden biriyle karşılaştırıyor. Tecrübeli üretici, bellek bant genişliğini 26 GB/s’den 51GB/s’ye yükselterek gelecekteki bellek kitlerinden bazılarının bu yüksek frekansta çalışacağını düşündürüyor. Bu, DDR5’in 4800 MHz temel saat hızına kıyasla etkileyici bir sayı ancak yeni standart 8400 MHz’e kadar yüksek frekansları destekleyecek.

DDR4, DIMM başına maksimum 32 GB kapasiteyi desteklerken Corsair, yeni neslin bunu dört katına, 128 GB’a çıkarabileceğinden bahsediyor. Bu noktada Asgard’ın 128 GB RAM modülünü de hatırlatalım. Bununla birlikte, böyle bir bellek miktarının ucuza geleceğini hayal etmek oldukça güç.

Ayrıca, bu ekstra sistem belleğinden yararlanmak için yazılımların da ne zaman güncelleneceğini bekleyip görmemiz gerekecek. Ekstra bant genişliği, geleceğin en iyi oyun işlemcilerinde bellek veriyolunun daha verimli kullanımına izin verecek.

Görünüşe göre Corsair, önümüzdeki aylarda DDR5 hakkında daha fazla şey paylaşacak ve sonbaharda Intel’in 12. nesil Alder Lake işlemcilerinin piyasaya sürülmesine hazır olacak. Tabii ki hemen DDR5’e geçmeniz gerekmeyecek. LGA 1700 anakartlar da DDR4 özellikli olarak satışa sunulacak gibi görünüyor. AMD tarafında ise yeni nesil RAM desteği için 2022’nin sonlarında gelecek Zen 4’leri beklemek gerekecek.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.