Anasayfa Haber Windows 10 Güncellemesi, Ses Kalitesini Bozuyor

Windows 10 Güncellemesi, Ses Kalitesini Bozuyor

Windows 10'da Varsayılan Ses Aygıtını Değiştirme

En son Windows 10 güncellemelerinden sonra, özellikle 20H2 sürümü veya Ekim 2020 Güncellemesi’nde bir dizi sorun ortaya çıktı.

Microsoft kısa süre önce oyun performansıyla ilgili sorunların farkında olduğunu doğrulamış ve etkilenen bilgisayarlar için sunucu tarafında bir düzeltme uygulamıştı. Şimdi ise güncellemeden sonra ses sorunları yaşayan kullanıcılardan raporlar geliyor ve yazılım devinin halihazırda bunları araştırdığı görülüyor. Hata, Mayıs 2021 Salı Yaması güncellemesinden sonra, özellikle 11 Mayıs’ta 20H2 sürümü ve 2004 sürümü için piyasaya sürülen Windows 10 KB5003173‘ten sonra bildirildi .

Sorunlar rastgele ortaya çıkıyor gibi görünüyor ve kullanıcılar daha çok oyunlarda da ses sorunları yaşıyor. Öte yandan Microsoft Edge gibi tarayıcılarda çalınan sesler bu sorundan etkilenmiyor. Ses sorunları, sistemin varsayılan ses ayarı kullanılırken bile normalden çok daha düşük ses seviyesi, ses kapatma veya yüksek tiz olarak ortaya çıkıyor.

“Bu güncellemeden sonra da ses sorunlarım oldu. Ayrıca, grup politikalarını da bozdu. Bu yüzden sistem geri yükleme ile geri döndüm” diye yazdı bir kullanıcı Reddit başlığına.

İyi haber şu ki, Microsoft, destek belgesine yapılan yeni bir güncellemede sorunu kabul etti. Şirkete göre, bazı cihazlar (özellikle 5.1 Dolby Digital), Windows 10’un en son sürümlerini çalıştıran bilgisayarlarda yüksek tiz ses çıkarabilir.

Dolby sorunlarına ek olarak, kullanıcılar etkilenen ses cihazlarını kullanırken bazı uygulamalarda gıcırtı sesi (seste yükselme) de yaşayabiliyor.

Etkilenen Windows 10 güncellemelerinin ve sürümlerinin listesi:

Windows 10 20H2 sürümü ve 2004 sürümü: KB5000842 (Mart’ta piyasaya sürüldü), KB5001330 (Nisan’da piyasaya sürüldü), KB5001391 (Nisan’da piyasaya çıktı) ve KB5003173 (Mayıs’ta piyasaya sürüldü).

Nasıl Çözülür?

Ses sorunlarını çözmek için Windows 10 güncellemelerini manuel olarak kaldırabilir veya aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

  • Yöntem 1: Video veya sesi sorunlardan etkilenen uygulama yerine web tarayıcınızda yayınlayın. Örneğin, Groove Music ile sorun yaşıyorsanız, web tarayıcısına geçin ve sesi orada çalmayı deneyin.
  • Yöntem 2: Görev çubuğuna sabitlenmiş ses simgesine sağ tıklayın ve Uzamsal ses (Kapalı) seçeneğine tıklayın. Windows Sonic, Dobly veya diğer mevcut seçenekleri seçin.
  • Yukarıdaki geçici çözümler işe yaramazsa, Denetim Masası ses ayarlarından ses kalitesi arasında geçiş yapmayı da deneyebilirsiniz. Bazı durumlarda, ses efektlerini etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak da sorunu çözecektir.

Umarız Microsoft, Windows 10’daki ses sorunlarını yaklaşan isteğe bağlı güncellemelerle ele alır ve 8 Haziran’da gelmesi planlanan bir sonraki Salı Günü Yaması güncellemesine herkes için düzeltmeyi dahil eder.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.