Anasayfa Haber AirPods Modelleri, Apple Music Kayıpsız Ses Özelliğini Desteklemiyor

AirPods Modelleri, Apple Music Kayıpsız Ses Özelliğini Desteklemiyor

AirPods Apple Music Kayıpsız Ses

AirPods, AirPods Pro ve AirPods Max kablosuz kulaklıklar Apple Music kayıpsız ses özelliği için desteğe sahip değil.

Apple tarafından Apple Music şarkılarının kayıpsız ve yüksek çözünürlükte kayıpsız biçimlerde mevcut olacağı duyuruldu. Öte yandan AirPods, AirPods Pro ve AirPods Max modellerinde Apple Music kayıpsız ses özelliği için desteğin olmadığı görülüyor.

Apple’ın kayıpsız sesi, 24 bit 48 kHz ve 24 bit 192 kHz kalite sunan yüksek çözünürlüklü kayıpsız kaliteye sahip Apple Lossless Audio Codec (ALAC) olarak kodlanmış durumda. Öte yandan ‌AirPods‌, ‌AirPods Pro‌ ve ‌AirPods Max‌ bir iPhone ile eşleştirildiğinde Bluetooth AAC codec ile sınırlı. Bu da Apple Music’in kayıpsız dosyaları aktaramayacağını doğrular nitelikte.

Apple, yeni özelliğini duyuran basın bülteninde AirPods‌ uyumluluğundan bahsetmiyor ve web sitesinde kayıpsız sesin ‌iPhone‌, iPad, Mac, Apple TV ve HomePod’da dinlenebileceğini belirtiyor. Apple’ın kayıpsız sesi daha az sıkıştırılıyor ve sanatçının amaçladığı gibi stüdyo kalitesinde ses sunulması amaçlanıyor. Ayrıca kayıpsız ses, müzikteki ayrıntıları ve gerçekçiliği ortaya çıkarmak için daha geniş bir dinamik aralık sağlıyor.

Yüksek çözünürlüklü kayıpsız ses ise bir USB dijitalden analoğa dönüştürücü veya benzer bir ekipman gerektirecek, ancak en iyi ses deneyimini sağlayacak. Bir iPhone’da kayıpsız ses dinlemek için kablolu kulaklık gerekiyor ve hatta en iyi ses kalitesini elde etmek için ek bir dongle gerekebilir. AirPods Max’ın Lightning kablosu üzerinden kayıpsız sesi desteklemeyeceği de bilgiler arasında. Ciddi bir fiyat etiketi olan ürün için bunun önemli bir eksik olduğunu söyleyebiliriz.

‌AirPods‌, ‌AirPods Max‌ ve ‌AirPods Pro‌ kayıpsız sesi desteklemese de, Dolby Atmos ile Uzamsal Sesi destekliyor. Varsayılan olarak ‌Apple Music‌, tüm ‌AirPods‌ ve Beats kulaklıklarında H1 veya W1 çipli Dolby Atmos parçalarını otomatik olarak çalabilecek.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.