Anasayfa Haber Chrome OS Linux Uygulama Desteği Betadan Çıkıyor

Chrome OS Linux Uygulama Desteği Betadan Çıkıyor

Chrome OS Linux

Chrome OS, Linux uygulamaları için desteğin beta aşamasından çıktığını duyurdu.

Google I/O 2021 geliştirici konferansı sırasında Chrome OS işletim sisteminin Linux uygulamaları için destek sunmaya başlamasından üç yıl sonra özelliğin beta sürümünden çıktığını duyuruldu. Android Central, bu desteğin Chrome OS’in sonraki sürümünde yani Chrome OS 91’de sunulacağını söylüyor.

Bir işletim sistemi olarak Chrome OS’in her zaman Linux’e dayandığı ifade ediliyor. 2018’den beri işletim sisteminin Linux geliştirme ortamı, geliştiricilerin komut satırı araçlarını çalıştırmak için kullanabilecekleri bir Linux terminaline de erişim sunuyor. Bu özellik ayrıca tam teşekküllü Linux uygulamalarının diğer uygulamalarınızla birlikte kurulmasına ve başlatılmasına da izin veriyor. Linux uygulamalarına ek olarak Chrome OS, Android uygulamalarını da destekliyor.

Google geliştirici sözcüsü Emilie Roberts, beta sürümünün sona erdiğini duyurmanın yanı sıra, Google’ın geçtiğimiz yıl Chrome OS’deki Linux işlevselliğinde yaptığı bir dizi iyileştirmeyi de duyurdu. Bunlar arasında yeni bir terminal uygulaması, Linux kapsayıcısını Chrome OS’nin kendisiyle aynı anda güncelleyen daha hızlı bir güncelleme süreci ve USB cihazları için daha iyi destek yer alıyor.

Google, Linux geliştirme ortamının beta sürümünden çıktığını duyurmanın yanı sıra, Chrome OS hakkında birkaç ek güncelleme paylaştı. Şirket, daha iyi Android uygulama optimizasyonu ve yeni bir karanlık tema gibi yeni özellikler getirecek olan Android 11’i daha fazla makineye sunuyor. Ek olarak Google, 50 yeni Chromebook’un bu yıl içinde piyasaya çıkacağını paylaşıyor.

Google’ın duyurusunun Microsoft’un Windows 10’da Linux GUI uygulamalarını desteklediğini duyurmasından tam bir yıl sonra geldiğini de not olarak düşelim. Microsoft kısa süre önce Windows üzerinde Linux GUI uygulamalarını test etmeye başladı ve bu özelliğin bu yılın sonlarında tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.