Anasayfa Haber Valve, Switch Benzeri Oyun Konsolu Geliştiriyor Olabilir

Valve, Switch Benzeri Oyun Konsolu Geliştiriyor Olabilir

Valve Switch

Valve, SteamPal adlı Switch benzeri bir taşınabilir oyun konsolu ile karşımıza çıkabilir.

Geçtiğimiz haftalarda Valve kurucularından Gabe Newell’ın konsollara göz kırptığını sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise konuyla ilgili yeni detaylar ortaya çıkmış durumda. Buna göre Valve, Switch benzeri portatif bir oyun çözümü üzerinde çalışıyor. Ürünün varlığı Steam istemcisi beta güncellemesinde SteamPal adlı bir ürüne ait referanslar ve el konsolu deneyimini çağrıştıran menü sistemleri ile ortaya çıkmış durumda. Ars Technica’nın haberine göre, taşınabilir oyun konsolu sayesinde oyuncuların Steam kütüphanelerini yanlarında taşıyabileceği de detaylar arasında.

Linux’un SteamPal cihazının kullanacağı en olası işletim sistemi olacağı kabul ediliyor ancak Windows, Valve ile Microsoft arasındaki geçmişe bakıldığında hala bir olasılık olarak düşünülüyor. Cihazın hala prototip oluşturma aşamasında olduğu söyleniyor ve ona güç veren çip Nintendo Switch’teki gibi NVIDIA’dan değil, AMD veya Intel’den olacak.

Ayrıca prototiplerden en az birinin Switch’ten çok daha geniş bir tasarımı olduğu söyleniyor. Üründe dokunmaya duyarlı bir ekran, oyun kumandası düğmeleri ve tetikleyiciler, iki kumanda kolu ve başparmak boyutunda bir dokunmatik yüzey olacağı söyleniyor. Bir USB C Tipi bağlantı noktası kullanarak cihazı daha büyük bir ekrana ‘kenetleme’ yönteminden de bahsediliyor.

Şu an için taşınabilir oyun konsolunun fiyatı ile ilgili herhangi bir bilgi mevcut değil. Öte yandan mevcut planlar geçerliyse, cihazın yıl sonundan önce duyurulması bekleniyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.