Anasayfa Haber NASA, İki Venüs Görevi Gerçekleştirecek

NASA, İki Venüs Görevi Gerçekleştirecek

NASA Venüs

NASA, 30 yıldan fazla zaman sonra ilk kez iki Venüs görevi birden gerçekleştirmeyi planlıyor.

NASA, Dünya’nın komşusu olan Venüs için iki yeni robotik görev seçtiklerini duyurdu. Venüs için gerçekleştirilecek görevler DAVINCI+ ve VERITAS olarak adlandırılmış durumda.

İlk görev Derin Atmosfer Venüs Asil Gazlar, Kimya ve Görüntüleme Araştırması veya kısaca DAVINCI+ olarak adlandırılırken, araç kıta benzeri tesseraları da dahil olmak üzere gezegenin yüzeyinin ve benzersiz jeolojik özelliklerinin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını da çekmek için Venüs’e gidecek. Ek olarak araç, gezegenin atmosferi boyunca seyahat edecek ve orada bulunan gazlar hakkında veri toplayacak bir iniş küresi yerleştirecek. Görev, bilim insanlarının Venüs’te hiç okyanusu olup olmadığını belirlemesine ve gezegenin nasıl böyle bir sera haline geldiğini anlamalarına yardımcı olacak.

İkinci görev VERITAS ile de sentetik bir açıklık radarı kullanılarak gezegen yüzeyinin ayrıntılı ve üç boyutlu haritalarını oluşturmak için seyahat edilecek. Araç ayrıca kayaların yapısını haritalamak için yüzeyden gelen kızılötesi emisyonları da takip edecek. VERITAS ile NASA, jeolojik kuvvetlerin Venüs’te nasıl çalıştığını daha iyi anlamayı ve gezegenin neden Dünya’dan bu kadar farklı geliştiğini anlamayı umuyor.

Ajans, bu projeleri gerçeğe dönüştürmek amacıyla her birine yaklaşık 500 milyon dolarlık fon sağlıyor. Ayrıca araçların 2028 ile 2030 arasındaki bir zamanda fırlatılacağını da belirtmek gerek.

NASA’nın Ay iniş aracı için SpaceX’i seçtiğini de hatırlatalım.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.