Anasayfa Haber Sabrent, Chia Çiftçiliği Odaklı Plotripper ve Plotripper Pro SSD’lerini Tanıttı

Sabrent, Chia Çiftçiliği Odaklı Plotripper ve Plotripper Pro SSD’lerini Tanıttı

Sabrent, Chia Coin madenciliği için özel olarak tasarlanan, ultra yüksek dayanıklılığa sahip Plotripper ve Plotripper Pro SSD’leri duyurdu.

Sabrent, birçok kişinin SSD’lerin ömrünü kısaltmasından dolayı uzak durduğu Chia Coin için özel olarak tasarladığı Plotripper ve Plotripper Pro SSD’leri piyasaya sürüyor. Chia Coin, Bitcoin ve Ethereum gibi daha geleneksel kripto para birimlerinden farklı bir mining modeline dayanan yeni bir kripto para birimi olarak biliniyor. Ayrıca Chia, geleneksel kripto para birimlerinin madenciliği sürecine kıyasla daha az enerji harcaması bakımından, çevre dostu bir kripto para birimi olarak da tanınmakta. Ancak Chia’nın madencilik süreci, SSD’ler için oldukça zorlayıcı bir süreç ve en iyi SSD’ler bile bu süreçte yalnızca birkaç hafta dayanabiliyor.

Chia’nın kazılabilmesi için kurumsal düzeyde bir SSD veya sabit sürücü gerekiyor. Chia madenciliğinin yapılacağı SSD’ler seçilirken göz önünde bulundurulan iki faktör ise yazma hızı ve SSD’nin dayanıklılığı. Bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda, sabit disklerin dayanıklılığının daha yüksek olduğunu söyleyebilsek de, yazma hızları bakımından aynı şeyi söylemek mümkün olmuyor. Bu bakımdan kullanıcılar da genellikle tüketici SSD’lerini kullanmak durumunda kalıyor.

Sabrent, tüm bu süreçleri göz önüne alarak, Chia kripto para madenciliği için özel olarak üretilmiş Plotripper ve Plotripper Pro SSD’leri kullanıcılara sunuyor. Şirketin duyurduğu SSD’ler, 2 TB Plotripper, 1 TB ve 2 TB Plotripper Pro SSD olmak üzere üç farklı modelde sıralanmış. Yeni SSD’lerin okuma ve yazma hızlarının henüz listelenmediğini belirtmekte fayda var ancak modellerin dayanıklılığı konusunda bilgilere sahibiz.

Buna göre, bu üç SSD arasında en az dayanıklılığa sahip olan SSD 2 TB Plotripper SSD olarak karşımıza çıkıyor. 2 TB Plotripper SSD, 10.000 TBW’lik bir dayanıklılık sunmakta. Bunun haricinde Plotripper Pro’nun 1 TB’lık varyantı 27.000 TBW, 2 TB’lık varyantı ise 54.000 TBW dayanıklılık sunuyor. Bu değerler Corsair’ın MP600 PRO 2 TB’lık SSD’si ile karşılaştırıldığında Plotripper’ın 7.1 kat, Plotripper Pro 1 TB’ın 19.2 kat ve 2 TB’ın 38.6 kat daha fazla dayanıklılık sunduğunu görüyoruz.

Son olarak, Sabrent’in henüz yeni SSD’ler ile ilgili fiyatları açıklamadığını belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi