Anasayfa Haber Intel NUC 11 Extreme Beast Canyon Mini PC Tanıtıldı

Intel NUC 11 Extreme Beast Canyon Mini PC Tanıtıldı

Intel, harici ekran kartı takılabilen NUC 11 Extreme Beast Canyon Mini PC modellerini duyurdu.

Intel, Computex 2021’de yeni 11. Nesil H Serisi işlemcileri tanıtmıştı. Yeni Tiger Lake işlemciler, oyun dizüstü bilgisayarları ile dünyanın dört bir yanında kullanıcılarla buluşacak.

Teknoloji devi, performans odaklı H serisi işlemcileri yukarıda da belirttiğimiz gibi dizüstü bilgisayarlar için tasarlamış olsa da, tanıtılan yeni NUC 11 Extreme Beast Canyon Mini PC ile kompakt masaüstü sitemlerde de bu işlemcileri kullanacak.

Yeni NUC modelleri, şirketin mobil işlemcilerini kullanacak kompakt masaüstü ailesi serisini oluşturuyor. Ayrıca önceki nesil olan Intel NUC 11 Pro Mini PC’ye göre çok daha büyük kasa boyutuna sahip.

Intel’in Baş Performans Stratejisti Ryan Shrout, Computex öncesinde yaptığı basın toplantısında yeni NUC hakkında bazı bilgiler verdi. Bilgilere göre yeni seri, form faktörü açısından NUC 9 Extreme ile benzerlik gösteriyor.

Shrout ayrıca yeni NUC 11 Extreme ailesinin tam boy bir ekran kartı barındırabileceğini de belirtti. Bu özellik ilk defa karşılaştığımız bir şey değil, ancak bu modelle birlikte daha büyük ekran kartlarının kullanılabileceği belirtilmiş.

Intel Compute Element Platformu Kullanılıyor

Intel ilk olarak Computex 2019’da tanıtılan ve 2020’de NUC 9 Extreme ile karşımıza çıkan Compute Element platformunu NUC 11 Extreme modellerinde de kullanmaya devam ediyor.

intel nuc 11 extreme

Compute Element, üzerinde işlemciyi, anakartı, sistem belleğini ve ihtiyaç duyulan tüm çipleri tek bir modül olarak sunuyor. Bu modül, NUC kasasında PCIe benzeri bir yuvaya takılırken, kasanın aynı bölümünde ekran kartı takmak için PCIe yuvası yer alıyor.

RGB Aydınlatma Artık Intel NUC’ların da Bir Parçası

Intel, yıllardır ürettiği mini bilgisayarların kasasına kafatası logosu yerleştiriyor. Bu logo zaman içerisinde sabit renk sunan LED’lerle döşenirken, yeni NUC 11 Extreme ile bu logo RGB olarak yenilenmiş. Bu da yeni modelleri ilk RGB aydınlatmalı modeller olarak diğerlerinden ayırıyor.

Intel NUC 11 Extreme Beast Canyon Mini PC özellikleri

Yeni Nesil Bağlantı Seçenekleri

Mini PC’lerde kullanılacak olan Tiger Lake-H işlemciler PCIe 4.0 ve Wi-Fi 6E desteğiyle birlikte geliyor. Ancak Intel bu noktada bu teknolojilerin NUC 11 Extreme ile sunulup sunulmayacağını açıklamadı. Doğrulanması gereken bir bilgi olsa da, platform desteğinden dolayı yeni bağlantı teknolojilerinin desteklenmesini bekliyoruz.

Son olarak, yeni NUC 11 Extreme Beast Canyon Mini PC modellerinin 11. Nesil H Serisi Intel Core i5, i7 ve i9 mobil işlemcilerle donatılacağını ancak fiyatları konusunda da herhangi bir bilgi bulunmadığını belirtelim.

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.