Anasayfa Haber Mini LED Ekranlı MacBook Pro Modelleri WWDC Etkinliğinde Duyurulmayabilir

Mini LED Ekranlı MacBook Pro Modelleri WWDC Etkinliğinde Duyurulmayabilir

Mini LED ekranlı MacBook Pro modelleri WWDC

Mini LED ekranlı MacBook Pro modellerinin seri üretimine başlanamayacağı ve bu yüzden yeni nesil modellerin WWDC 2021 etkinliğinde duyurulamayacağı iddia ediliyor.

Apple, 7 Haziran tarihinde yani bugün WWDC 2021 etkinliğini gerçekleştirecek. Bu etkinlikte iOS 15 ve iPadOS 15 gibi işletim sistemlerini tanıtacak olan Cupertinolu teknoloji devinin ayrıca Mini LED ekranlı MacBook Pro modellerini de lanse edeceği de konuşuluyor.

Ancak DigiTimes Asia tarafından mini LED ekranlı MacBook Pro’lar için önemli bir rapor yayınlandı. DigiTimes’ın endüstri kaynaklarına dayandırarak servis ettiği habere göre, MacBook Pro’ların Mini LED ekranının Osram Opto Semiconductors tarafından tedarik edileceğini söyleniyor. Fakat yayınlanan raporda MacBook Pro modellerinin ekranları tedarik edeceği söylenen firmanın bazı kısıtlamalardan dolayı 14 inç MacBook Pro’nun seri üretimine 2021’in dördüncü çeyreğinde, 16 inçlik modelin de 2022’in ilk çeyreğinde başlayacağı belirtiliyor.

Ünlü analist Ming-Chi Kuo da Apple’ın yaşamış olduğu bu tedarik soruna kısaca değindi. Firmanın Mini LED ekranlı MacBook Pro modellerini bu yıl piyasaya sürmeyi düşündüğünü, ancak tedarik kısıtlamalarından dolayı yeni nesil ürünlerini istemeyerek de olsa geciktireceğini bildirdi. Bu da Mini LED ekranlı modellerin WWDC 2021 etkinliğinde duyurulmayacağı iddiasını beraberinde getiriyor.

macbook pro

Yayınlanan bir diğer raporda da tam tersi bir iddia bizleri karşılıyor. Rapora göre Apple’ın bu akşamdaki WWDC 2021 etkinliğinde Mini LED‘li MacBook Pro modellerini duyuracağını, ancak bu modelleri biraz gecikmeli olarak piyasaya süreceği düşünülüyor.

DigiTimes’ın kaynakları da tam olarak konuya değiniyor. Bu doğrultuda Apple’ın WWDC 2021 etkinliğinde yepyeni tasarıma ve Mini LED ekrana ev sahipliği yapan 14 inçlik MacBook Pro modelini duyurmasının daha olası olduğuna dikkat çeken kaynaklar, bu modelinde 2021’in sonuna kadar anca kullanıcıyla bulaşacağını dile getiriyor.

Bunun dışında yine aynı raporda Cupertinolu teknoloji devinin 16 inçlik MacBook Pro’yu bugünkü etkinlikte tanıtma olasılığının 14 inçlik modele kıyasla daha düşük olduğu da vurgulanmış. Çünkü yaşanan tedarik sıkıntısı yüzünden 16 inçlik MacBook Pro modellerinin 2022’nin başına kadar gönderilemeyeceği ifade ediliyor. Bu da yeni 16 inçlik modelin sonbaharda düzenlenecek olan lansmanla beraber tanıtılabileceği anlamına geliyor.