Anasayfa Haber WhatsApp, Hızlı Oturum Açma Özelliği Üzerinde Çalışıyor

WhatsApp, Hızlı Oturum Açma Özelliği Üzerinde Çalışıyor

WhatsApp Sohbet Transferi

WhatsApp, Hızlı Çağrı özelliğini geliştirerek oturum açmayı kolaylaştıracak.

WhatsApp’ın, kullanıcıların hesaplarında hızlı bir şekilde giriş yapmalarına yardımcı olan “Hızlı Çağrı” özelliğini geliştirdiği bildiriliyor. Şu anda halihazırda kullanılmakta olan sistemde, kullanıcılar WhatsApp’a giriş yapmak istediklerinde telefonlarına 6 haneli bir kod gönderilmekte. Uygulama şimdi, bu yönteme alternatif bir yöntem geliştirmekle uğraşıyor. WhatsApp, yeni özellikle birlikte doğrulama amacıyla kullanıcıya hızlı bir arama yapacak. Bu da kullanıcıların SMS doğrulama sürecinden daha hızlı oturum açmasını sağlayacak. Geçtiğimiz günlerde duyurulan çoklu cihaz desteği kullanıma sunulduğunda, kullanıcıların aynı anda birden fazla cihazda oturum açabileceklerini düşündüğümüz zaman, yeni özelliğin kullanışlı olabileceğini söyleyebiliriz.

Hızlı arama özelliği ilk olarak WhatsApp beta sürüm 2.21.11.7’de görüldü. WABetaInfo, yeni özellikle ilgili ayrıntıları paylaştı.  Geliştirilen bu alternatif yöntem ile WhatsApp, kullanıcıların telefon numaralarını arayacak ve ardından otomatik olarak aramayı sonlandıracak. Böylelikle telefonun kayıt defterindeki son telefon numarasının, kullanıcıya altı haneli kodu veren numaraya eşit olduğunu doğrulayacak.

WhatsApp Hızlı Oturum Açma

Özelliğin çalışabilmesi için kullanıcıların WhatsApp üzerinden arama yapmaya ve telefonun arama kaydına uygulamanın erişimine izin vermesi gerekiyor. WhatsApp, bu izinlere neden ihtiyaç duyduğu ile ilgili açıklama yapabilmek için özelliğin resmi tanıtımı üzerinde çalışmakta. WABetaInfo’da yer alan bilgiye göre uygulama, kullanıcıların arama geçmişini başka amaçlar için kullanmayacağını taahhüt edecek. Bununla birlikte yalnızca arama geçmişinde yer alan son girişi, kullanıcıyı araması gereken telefon numarası ile karşılaştıracak.

WABetaInfo’da yer alan bir başka bilgiye göre, Apple’ın arama geçmişini okumak için herhangi bir genel API kullanmaması nedeniyle yeni özellik iOS sürümlerinde uygulanamayacak. Ayrıca hızlı arama özelliği isteğe bağlı olacak ve kullanıcılar talep etmeleri durumunda SMS veya arama yoluyla alınan 6 haneli kodu onaylayarak WhatsApp’ta oturum açmaya devam edebilecek.

Son olarak, özelliğin henüz geliştirme aşamasında olduğunu ve ne zaman kullanıma sunulacağının henüz belli olmadığını belirtelim.