Anasayfa Haber Goldman Sachs, Küresel Çip Krizinin Sonuna Yaklaşıldığını Düşünüyor

Goldman Sachs, Küresel Çip Krizinin Sonuna Yaklaşıldığını Düşünüyor

ABD merkezli bir yatırım bankası olan Goldman Sachs, küresel çip krizinin sonuna yaklaşıldığını belirtti.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, yaklaşık 1 hafta önce Computex 2021’de yaptığı açıklamalar ile mevcut küresel silikon kıtlığının yıllarca sürebileceğini belirtmiş, hem kullanıcılar hem de pazarda büyük bir endişe yaratmıştı. Gelsinger’in dediği gibi çip sıkıntısı şu an devam etse de, birçok kurum bu görüşe katılmıyor.

Goldman Sachs yatırım bankası Asya Baş Ekonomisti Andrew Tilton, küresel çip krizinin en kötü olduğu zamanları yaşadığımızı ve bu yılın ikinci yarısında sektörün bir nebze de olsa rahatlayacağını belirtti.

Intel CEO’su Gelsinger, COVID-19 pandemisinde akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve birçok elektronik üründe yüksek talebin karşılanmaya çalışılmasıyla, çip krizine ek olarak lojistik problemlerin olduğunu da kabul etti. Japonya, Tayvan ve Güney Kore gibi ülkelerde de çip tedarik sorunu ve sevkiyat krizleri gözle görülür bir şekilde devam ediyor.

Andrew Tilton çip krizi konusunda bu kadar kesin konuşsa da, pandemi haricindeki etkenlerden dolayı biraz temkinli. Zira Tayvan’daki çip üretim tesisleri, su kaynaklarının daralmasıyla randımanlı bir üretim yapamıyor.

Son olarak, Tayvan’daki su krizinin çözülmesi ve lojistik problemlerinin aşılmasıyla sektörün bir nebze rahatlayabileceğini söyleyelim.