Anasayfa Haber Jeff Bezos, Şirketinin İlk Mürettebatlı Roket Uçuşunda Yer Alacak

Jeff Bezos, Şirketinin İlk Mürettebatlı Roket Uçuşunda Yer Alacak

Jeff Bezos Blue Origin

Amazon kurucusu Jeff Bezos, New Shepard’ın ilk mürettebatlı uçuşunda uzaya uçacak.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, uzay şirketi Blue Origin tarafından tasarlanan New Shepard roketinin ilk mürettebatlı uçuşuna bizzat katılacak. Mürettebatlı uçuş, 20 Temmuz’da yapılmak üzere planlanmış. Bu tarih, Jeff Bezos’un Amazon’un CEO’luğundan istifa etmesinden yalnızca 15 gün sonra yapılmak üzere özellikle seçildi. Bunun yanı sıra Blue Origin, Bezos’un küçük kardeşi Mark Bezos’un da uçuşa katılacağını bildiriyor.

57 yaşındaki Jeff Bezos, Instagram’da yaptığı paylaşımda, beş yaşından beri uzay seyahati yapmayı hayal ettiğini söylüyor. Ardından 20 Temmuz’da kardeşi ile bu yolculuğa çıkacağını da ekliyor. Her şey planlandığı şekilde gerçekleşirse, 187 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Bezos, geliştirilmesi konusunda milyonlar harcadığı roket teknolojisi ile uzay yolculuğu yapan ilk milyarder olarak tarihe geçecek.

Blue Origin

Blue Origin’in ilk mürettebatlı uçuşu, şirketin altı koltuklu kapsülü ve 59 fitlik roketi ile gerçekleştirilecek. Roket, Dünya’dan 60 mil kadar uzaklaşacak ve 11 dakikalık bir yolculuğa çıkacak. Uçuşta kullanılacak olan New Shepard adı verilen roket ve kapsülün testleri altı yıldır devam ediyordu. Bu testler genellikle gizli tutuluyordu ancak Mayıs ayında mürettebatlı uçuşun yakın zamanda gerçekleşeceği duyurulmuştu. Şirket ilk etapta normal biletlerin satış fiyatlarını duyursa da halihazırda devam etmekte olan bir açık artırmanın neticesinde bir koltuğu da açık artırmanın kazananına verecek. Şu anda koltuk için gelen en yüksek teklifin 2.8 milyar dolara ulaştığını da hemen belirtelim.

Jeff Bezos, Blue Origin şirketini 2000 yılında kurdu. Şirket o tarihten bu yana bir düzineden fazla test uçuşu gerçekleştirdi. Diğer şirketlerle bir karşılaştırma yapacak olursak, Dünya’nın yörüngesine binlerce uydu yerleştiren SpaceX şirketinin henüz böyle bir uzay yolculuğunu planlamadığını görmekteyiz. Ancak Virgin Galactic şirketi, benzer bir yolculuk planı üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Şirketin CEO’su Richard Branson, Virgin Galactic’in ilk mürettebatlı uçuşunda kendisinin de yer alacağını belirtmişti. Ancak bu uçuş, Blue Origin’in uçuşundan sonra yapılacak.