Anasayfa Haber macOS Monterey Tanıtıldı! İşte Öne Çıkan Özellikleri

macOS Monterey Tanıtıldı! İşte Öne Çıkan Özellikleri

macOS Monterey özellikleri / macOS 12 özellikleri

macOS 12, WWDC 2021 etkinliğinde macOS Monterey ismiyle duyuruldu. Peki, macOS Monterey özellikleri ile kullanıcılara ne gibi yenilikler sunuyor?

7 Haziran geldi çattı ve Apple uzunca süredir beklenen yeni işletim sistemlerini tanıttı. WWDC 2021‘nin açılış konuşmasından iOS 15, iPadOS 15 ve watchOS 8‘i tanıtan Apple, Mac’lerin yeni işletim sistemi olan macOS Monterey (macOS 12) sürümünü de duyurdu. Bakalım, macOS Monterey özellikleri ile Mac kullanıcılarına ne gibi yenilikler sunuyor? İşte karşınızda WWDC 2021 konferansında tanıtılan macOS 12 sürümü.

macOS Monterey Özellikleri – Safari

macOS Monterety özellikleri ile ilgili detayları Safari güncellemelerinden bahsederek başlayalım. Yeni macOS sürümüyle Safari üzerinde birtakım güncellemelere imza atan teknoloji devi, sekmeleri grupladığı bir altyapı ile karşımıza çıkıyor. Bu sayede Safari üzerinde sekme yönetimini daha kolay bir hale getiren Apple, kompakt bir internet tarayıcısını da kullanıcılara sunuyor.

Bu doğrultuda artık kullanıcılar Safari üzerinden bir sayfayı kaydırırken daha fazla ayrıntıyı görebilecekleri bir sekme tasarımıyla tanışıyor. macOS 12 ile beraber gelen bu sekme özelliğiyle kullanıcı deneyimini de üst seviyeye çıkartmayı hedefleyen şirket, ayrıca Safiri’ye yeni araç ve sekme çubuğunun haricinde arama alanı da ekliyor. Sekme Grupları olarak adlandırılan bu özellikle Apple, kullanıcıların sekmeleri kolayca kaydetmesine ve yönetmesine imkan tanıyor.

Aynı zamanda yeni sürümle tanıtılan Sekme Grupları özelliği, yetkililerin etkinlik sırasında söylediğine göre Mac, iPhone ve iPad cihazları arasında eş zamanlı olarak kullanılabilecek. Bu özelliğin özellikle bizim gibi içerik üreticilerinin oldukça işine yarayacağını söyleyebiliriz.

MacOs 12 Özellikleri – Kestirmeler (Shortcuts) Uygulaması

Apple her yeni sürümde olduğu gibi macOS 12’de de kullanıcı deneyimine odaklanıyor. Bu doğrultuda kullanıcı deneyimini her sürümle daha da üst seviyeye taşımayı hedefleyen teknoloji devi, yeni macOS sürümüyle de iPhone ve iPad’lerden aşina olduğumuz Shorcuts yani Kestirmeler Uygulaması‘nı Mac cihazlara getiriyor.

Finder, Spotlight, Siri ve Menü çubuğu başta olmak üzere macOS’in neredeyse tamamıyla entegre bir şekilde çalışan Kestirmeler özelliği sayesinde, Mac kullanıcıları kullandıkları uygulamalarla bir veya birden fazla görevi halledebilecekler. Böylelikle normalde daha uzun sürecek olan işlemleri oluşturacağınız kestirmeler yardımıyla saniyeler içerisinde tek bir tuşla halledebileceksiniz.

macOS Monterey Özellikleri – Evrensel Kontrol

macOS Monterey işletim sistemi sadece kullanıcı deneyimine odaklanmıyor. Bunun yanında ekosistem konusunda da ciddi adımlara ev sahipliği yapan yeni macOS sürümü, Evrensel Kontrol olarak adlandırılan bir özelliği de bünyesinde barındırıyor.

Apple yetkililerinin aktarmış oldukları bilgilere göre, Evrensel kontrol aracıyla kullanıcılar Mac ve iPad cihazlarını aynı anda kullanabilecekler. Bunun yanı sıra artık Evrensel Kontrol özelliğiyle Mac ve iPad cihazları arasında hızlı dosya transferi yapabilmekte mümkün.

macOS Monterey Özellikleri
macOS Monterey Özellikleri

Notlar (Notes)

macOS 12 özellikleri ile ilgili açıklanan diğer detaylar arasında da Notlar uygulaması üzerinde yapılan güncellemeler bizleri karşılıyor. Bu güncellemelerden de kısaca bahsedecek olursak, Apple kullanıcılara sistem genelinde herhangi bir uygulama veya web sitesinde not almalarını sağlayan Quick Notes (Hızlı Notlar) gibi yeni özellikleri sunuyor. Ayrıyeten kullanıcılar Hızlı Notlar adı altında iPad ve Mac cihazlarında aldıkları notları iPhone üzerinden rahatlıkla görüntüleyip düzenleyebilecekler. Bu özelliğin de Apple ekosistemine oldukça katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

Beklenen Oldu: AirPlay mAcOS Monterey İle Mac’e Geldi

WWDC 2021 etkinliğinde müjdeleri peş peşe veren Apple, ayrıca AirPlay özelliğinin de macOS 12 ile Mac cihazlara geleceğini söyledi. Bilmeyenler için kısaca özetleyecek olursak, Mac kullanıcıları artık iPad ve iPhone’ları üzerinden herhangi bir kablo olmadan Mac’lerine görüntü aktarabilecekler.

macOS Monterey özellikleri / macOS 12 özellikleri
macOS Monterey özellikleri / macOS 12 özellikleri

macOS 12 Özellikleri – Focus

iOS 15 ile tanıtılan Focus (Odaklanma) özelliği de Mac’e geliyor. Özellikle yoğun çalışma sırasında gelen bildirimler yüzünden sürekli olarak dikkati dağılan kullanıcıların oldukça işine yarayacak olan bu özellikle, kullanıcılar yaptıkları işle ilgili olmayan bildirimleri tek bir panel üzerinden filtreleyebilecekler. Bu özellik aktif hale getirildiğinde de işinizle ilgili olmayan bildirimler otomatik olarak filtrelenecektir.

FaceTime Yenilikleri

COVID 19 pandemisiyle beraber özellikle FaceTime benzeri uygulamalar oldukça popüler hale geldi. Kullanıcıların yüz yüze gelemedikleri dönemlerde sık sık başvurdukları uygulamaların arasında yer alan FaceTime’da Monterey güncellemesi ile yeniliklerden nasibi aldı.

Apple yetkililerinin söylediğine göre FaceTime aramaları daha doğal ve gerçekçi hissettirecek bir dizi yeni ses ve video özelliğine kavuştu. Mekânsal ses özelliği artık FaceTime üzerinden de desteklenecek ve Ses Yalıtımı özelliği sayesinde de yapay zeka yardımıyla arka plandaki gürültü ortadan kaldırılacak. Böylece kullanıcının sesi karşı tarafa oldukça net bir şekilde iletilebilecek.

Bunun dışında FaceTime’a Fotoğraflar’daki Portre Modu’na benzer bir Portre özelliği de eklendi. Bu Portre moduyla da kullanıcılar görüntülü konuşma sırasında arka planlarını bulanıklaştırabilecekler. Böylelikle arka planda istenmeyen görüntülerde ortadan kaldırılmış olacak.

macOS Monterey Çıkış Tarihi

macOS Monterey güncellemesinin geliştirici betası bugünden itibaren kullanıma sunulacak ve Temmuz ayında Mac kullanıcıları için genel bir beta mevcut olacak. Güncellemenin kararlı sürümü de sonbaharda kullanıcılarla buluşacak.

macOS Monterey Uyumlu Mac Modelleri

  • iMac (2015 sonu ve sonrası)
  • iMac Pro (2017 ve sonrası)
  • MacBook Air (2015 başı ve sonrası)
  • MacBook Pro (2015 başı ve sonrası)
  • Mac Pro – (2013 sonu ve sonrası)
  • Mac Mini (2014 sonu ve sonrası)
  • MacBook ( 2016 başı ve sonrası)