Anasayfa Haber Apple’ın MagSafe Teknolojisi, Kalp Cihazları için Risk Oluşturuyor

Apple’ın MagSafe Teknolojisi, Kalp Cihazları için Risk Oluşturuyor

Apple MagSafe

Amerikan Kalp Derneği, Apple’ın MagSafe teknolojisinin kalp cihazları için risk oluşturduğunu doğruladı.

Apple, geçtiğimiz Ocak ayında, en son amiral gemisi akıllı telefonu iPhone 12 ve MagSafe aksesuarlarının, kalp pili, implant kardiyoverter defibrilatör (ICD) ve diğer implantlardan güvenli bir mesafede tutulması gerektiğini bildirmişti. Şirket, destek belgesinde iPhone 12 serisinin ve MagSafe akseuarlarının söz konusu tıbbi cihazlardan en az altı inç uzakta bulunması gerektiğini söylüyor. Ayrıca, bu cihazlar kablosuz olarak şarj ediliyorsa mesafenin on iki inçten fazla olması gerekmekte.

Amerikan Kalp Derneği (AHA), Medtronic, Abbott ve Boston Scientific gibi üreticilerin tıbbi cihazlarının manyetik duyarlılığa sahip olduğunu tespit etti. Kuruluş, MagSafe teknolojisine sahip Apple ürünlerinin, cilt üzerine yerleştirildiğinde veya cilde çok yakın olduğunda kalp cihazlarında parazite neden olabileceğini onaylıyor. Araştırmacılar, AppleInsider aracılığı ile yaptığı açıklamada, iPhone 12 Pro Max ile çalışma yaptıklarını belirtiyor. Çalışmanın neticesinde MagSafe teknolojisinin kalp cihazı üzerinde olumsuz etki yaptığını ve hayat kurtarıcı tedavilere engel olabileceğini bildiriyorlar.

iPhone 12 Magsafe Charger
iPhone 12 Magsafe Charger

Çalışmada iPhone 12 Pro Max’in yanı sıra 11 kalp pili ve defibrilatör kullanılmış. Bu cihazlardan bazıları hastalara implante edilirken bazıları ise henüz kutusundan yeni çıkarılmış. Yapılan bu testin sonucunda parazit miktarları değişime uğrasa da tüm tıbbi cihazlar etkileniyor. Bu nedenle raporda, iPhone 12 Pro Max’in 0,6 inç’e kadar bir mesafede manyetik ters çevirme modunu tetikleyebildiği bildiriliyor.

Apple, iPhone 12 serisinin, kalp pillerini önceki nesil iPhone’lardan daha fazla tehdit etmediğini iddia etmişti. AHA ise Apple ile aynı fikirde değil. AHA, bunu ispat edebilmek için eski nesil bir iPhone 6 ile de test gerçekleştirmiş. Bu testin sonucunda ise 148 hastadan oluşan bir örneklem boyutunda hiçbir mıknatıs tepkisi vakasına rastlanmamış. Bununla birlikte çalışma, kardiyak implante edilebilir elektronik cihazların (CIED) kullanıcılarının, güçlü bir mıknatısa sahip her şeyin çevresinde dikkatli olmaları gerektiğini gösteriyor.