Anasayfa Haber FaceTime, Android ve Windows’a Geliyor

FaceTime, Android ve Windows’a Geliyor

FaceTime Android Windows

Apple, FaceTime servisini Android ve Windows kullanıcıları için de kullanabilir hale getiriyor.

Apple, WWDC 2021 etkinliğinde FaceTime için getirilecek yenilikleri duyurmuştu. Bunlardan birisi de kullanıcıların artık planlanmış bir video görüşmesi için paylaşılabilir bir bağlantı da oluşturabilmesi ve FaceTime görüşmelerine Android veya Windows platformlarından katılmanın da mümkün hale gelmesiydi. Öte yandan, bunun bir uygulama ile değil web tarayıcı kullanılarak gerçekleştirilebileceğinin altını çizelim.

Kullanıcılar yakında Apple ekosistemi dışındaki kişilerle bir FaceTime görüşmesinin bağlantısını paylaşma olanağına kavuşacak. Bağlantıyı mesajlaşma uygulamalarından veya e-posta yoluyla gönderebileceksiniz. Bağlantıya tıklamak, bu kişilerin FaceTime’ın uçtan uca şifrelemesini korurken web tarayıcıları aracılığıyla FaceTime’ı kullanmalarına olanak tanıyacak.

Bu arada, Apple’ın sadece web tarayıcıları aracılığıyla FaceTime’a izin vermesi dikkat çekiyor. Malum şirket, App Store’da Microsoft’un xCloud ve Google Stadia gibi oyun akış hizmetlerini yasaklıyor. Bu şirketler de bir web uygulaması kullanarak bir geçici çözüme başvurmuştu. Yani Google ve Microsoft’un kendi platform mağazalarında yerel bir FaceTime uygulamasına yer vermek isteyeceği açık.

Ek olarak Apple, FaceTime özelliğini kullanıcıların keyif alacağı yeni özellikler ile güçlendiriyor. Artık Zoom’un galeri görünümüne benzer şekilde, görüşmedeki herkesi görmenizi sağlayan yeni bir ızgara görünümü seçeneği de bulunuyor. Ses kalitesini ve ayrımını iyileştirmek için bir ses yalıtımı özelliği ve arka planınızı bulanıklaştırma seçeneği de yenilikler olarak karşımıza çıkıyor.