Anasayfa Haber NVIDIA, 40 Milyar Dolarlık ARM Anlaşması İçin Onay Bekliyor

NVIDIA, 40 Milyar Dolarlık ARM Anlaşması İçin Onay Bekliyor

40 milyar dolarlık ARM anlaşması

NVIDIA, 40 milyar dolarlık ARM anlaşması için Çin hükümetinin onayını bekliyor.

NVIDIA, Eylül 2020’de yonga tasarımcısı ARM Limited’i SoftBank’tan 40 milyar dolar değerinde bir işlemle satın aldığını kamuoyuna duyurmuştu. NVIDIA’nın bu anlaşması da tarihteki en büyük yarı iletken satın alımı olarak gösterilmişti. Ancak, bu satım alımı işlemi sonrasında bazı engellerle karşı karşıya kalan NVIDIA, 40 milyar dolarlık ARM anlaşması için şimdi de Çin’in onayını bekliyor.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayından bu yana yonga tasarımcısı ARM’ı alım anlaşması için bekleyen NVIDIA’nın, bu anlaşmanın onaylanması için Çin’in rekabet kurumuna başvuruda bulunduğu ortaya çıktı.

Hatırlarsanız, NVIDIA’nın CEO’su geçtiğimiz aylarda SoftBank ile yaptıkları bu satın alım anlaşmasını Mart 2022‘ye kadar her detayıyla tamamlamayı hedeflediklerini söylemişti. Fakat sektörün önce gelen kaynakları Çin hükümetinin bu süreyi sonuna kadar kullanmak istediğine dikkat çekiyor. Bu da 40 milyar dolarlık satın alım anlaşmasının 2023 yılına kadar uzayabileceği anlamına geliyor.

Bildiğiniz gibi Şubat ayında Bloomberg News, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun NVIDIA’nın 40 milyar dolarlık bu satın alım işlemine ilişkin derinlemesine bir soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Nisan ayında da İngiltere hükümeti, NVIDIA’nın satın alım işleminin ulusal güvenlik etkilerini araştıracağını belirtmişti. Buradan da görebileceğiniz gibi böylesine büyük bir satım alım işleminin sadece firmalar arasında tamamlanmayacağını, hükümetlerin de kararının son derece önemli olduğuna şahit olmaktayız.