Anasayfa Haber NVIDIA ve Valve, Linux Oyunlarına DLSS Desteği Getiriyor

NVIDIA ve Valve, Linux Oyunlarına DLSS Desteği Getiriyor

Nvidia DLSS Linux

DLSS desteği artık Linux oyunları için de geçerli olacak.

NVIDIA, Computex 2021’de Linux sistemlerinde bulunan Windows oyunlarına DLSS desteği getirmek için Valve ile işbirliği yaptığını duyurdu. Linux oyuncuları için bu oldukça iyi bir haber. Çünkü DLSS desteği, kare hızlarını gözle görülebilir derecede iyileştirebiliyor. NVIDIA’nın duyurduğu yenilik ilk etapta yalnızca Proton üzerinden oynanan Windows oyunları için geçerli olacak. Bu oyunlar arasında DLSS’i destekleyen oyun sayısı 60’tan az. Ayrıca DLSS’i destekleyen oyunların neredeyse yarısı, DLSS desteği olmadan da Proton üzerinde iyi performans gösterebilmekte.

Deep Learning Super Sampling (DLSS) teknolojisi, düşük çözünürlüklü bir görüntüyü daha yüksek bir çözünürlüğe dönüştürüyor. Bunu yapabilmek için de derin öğrenmeyi kullanıyor. Bu nedenle DLSS’in etkisi, bu teknolojiyi destekleyen oyunlar için düşünüldüğünde oldukça dikkat çekici. Öyle ki, DLSS teknolojisi oyunların kare hızlarını, normal moda göre iki katından fazlasına çıkarabiliyor. Bunu yaparken ise oyunun görsel kalitesine çok az etki ediyor veya hiç etki etmiyor.

Nvidia DLSS

NVIDIA’nın DLSS teknolojisi desteğini sunuyor oluşu, Linux yazılımını kullanan kullanıcıların ekran kartı tercihlerinde belirleyici bir unsur. Bu nedenle AMD de geçtiğimiz günlerde FidelityFX Süper Çözünürlük adını verdiği yapay zeka destekli üst örneklemenin kendi sürümünü duyurdu. Ancak FSR’nin henüz yeni tanıtıldığını düşündüğümüzde, kullanıcıların yeni teknolojiyi piyasaya sürüldüğü güne kadar beklemesi gerektiğini söyleyebiliriz. Ayrıca, teknoloji kullanıma sunulduğu gün Linux’taki uygulamaları desteklemeyebilir. Bu nedenle bir süre daha DLSS desteği nedeniyle NVIDIA’nın daha çok tercih edileceğini söylemek mümkün.

Son olarak, DLSS teknolojisinin yalnızca NVIDIA ekran kartlarında desteklendiğini belirtelim. AMD’nin geliştirdiği FSR teknolojisi ise bunun aksine NVIDIA ekran kartlarında da destekleniyor.