Anasayfa Haber Samsung, Gerilebilen OLED Ekranlar Geliştiriyor

Samsung, Gerilebilen OLED Ekranlar Geliştiriyor

Samsung Giyilebilir OLED Ekran

Samsung, gelecekteki giyilebilir cihazlar için gerilebilir OLED ekranlar üzerinde çalışıyor.

Samsung, on yılı aşkın bir süredir esnek ve gerilebilir OLED ekran teknolojisi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şirket bu teknolojinin bir kısmını ilk kez CES 2011’de sergilemişti. Buna paralel olarak Samsung, katlanabilir ekranları da bir süredir kullanmaya devam ediyor. Şirketin Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip gibi serileri katlanabilir ekran teknolojisini kullanan akıllı telefonlar olarak karşımıza çıkmakta. Bununla birlikte Royole ve Xiaomi gibi bazı diğer üreticiler de aynı teknolojinin farklı biçimlerini kendi cihazlarında deniyor.

Samsung Shop İçin Tıklayınız

Samsung’un üzerinde çalıştığı gerilebilir ekran teknolojisi, sürekli bir geliştirme aşamasında. Şirket, yıllar boyunca yalnızca teknik demolarda bu teknolojiyi ara sıra ortaya çıkarmıştı. Ancak bugün, katlanabilir cihazların belirli bir kitle oluşturması bakımından, Samsung mühendisleri de zamanlarının çoğunu gerilebilir ekranları ticari bir gerçeklik haline getirmeye adıyor. Bu noktada Samsung, lastik bantlar gibi her yöne gerilebilir serbest biçimli ekranlar geliştirme konusunda önemli ilerleme kaydettiklerini de belirtiyor.

Koreli teknoloji devi, gerilebilir ekranların yakın gelecekte kullanıma sunulabileceğine inanıyor. Geçtiğimiz hafta Samsung’un Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü’ndeki (SAIT) araştırmacılar tarafından yayınlanan bir makale de bu durumu doğrular nitelikte. Şirkete göre bu aşamadaki en büyük engel, gerilebilir ekranları daha güvenilir hale getirmek için doğru malzeme ve yapıyı bulmak.

Samsung Giyilebilir OLED Ekran

Samsung, hasar görmeden yüze 30’a kadar gerilebilir prototiplerle, serbest biçimli ekranlar geliştirme konusunda ilerleyebileceklerini söylüyor. Araştırmacılar, yeni görüntüleme teknolojisini göstermek için bir fotopletismografi sensörünü entegre eden ve sürekli ölçümler yapmak için cilde bağlanan bir kalp atış hızı monitörü oluşturdular. Ancak araştırmacılar, mevcut yüksek teknolojili cihazlarda gördüğümüz gibi yüksek çözünürlüklü bir ekran kullanmıyorlar. Yine de herhangi bir sorun yaşamadan, ekranı 1000 kattan daha fazla uzatabildiler ve sensör, 2.4 kat daha güçlü bir ekranı algılayabildi. Bu da sıradan bir sabit silikon sensör kullanılarak elde edilebilenden daha fazla sinyalin algılanabildiği anlamına geliyor.

Samsung Giyilebilir OLED Ekran

Samsung, OLED piksellerini, elastomer adı verilen özel bir malzemeden yapılmış adalara entegre ediyor. Daha sonra bunları bir ekran sürücüsü çipine bağlayan kırık metal tellerle ızgara düzenine yerleştiriyor. Bu noktada, ısıya ve fotolitografi gibi yarı iletken üretim süreçlerinde yer alan bazı malzemelere karşı daha dirençli olabilmesi için elastomerin kimyasal olarak işlenmesine de özel bir dikkat gösterildiğini belirtebiliriz.

Yakın zamanda gerilebilir Galaxy telefonları veya tabletleri görmeyi beklemiyor olsak da bu ekran teknolojisinin diğer şeylerin yanı sıra giyilebilir cihazlar ve giyim eşyalarına entegrasyon için ideal göründüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca, Royole gibi şirketlerin de mikro LED teknolojisini kullanan gerilebilir ekranlar üzerinde çalıştığını düşündüğümüzde, yeni tür ekran teknolojisi hakkında daha fazla uygulama görmemiz çok da uzakta değil.