Anasayfa Haber Apple, 15 Haziran’da Podcast Aboneliklerini Başlatabilir

Apple, 15 Haziran’da Podcast Aboneliklerini Başlatabilir

Apple’ın, 15 Haziran’da dünya çapında Podcast aboneliklerini başlatacağı bildiriliyor.

Apple, geçtiğimiz Nisan ayında Podcast hizmetini resmen duyurmuştu. Bununla birlikte şirket, geçtiğimiz ay Podcast’ler için ücretli abonelikleri de başlatmaya hazırlanıyordu. Ancak Apple, içerik üreticilerine ve bu içerikleri dinleyecek olan kullanıcılara en iyi deneyimi sunduğundan emin olabilmek için lansmanı Haziran ayına ertelemeye karar verdi.

Bugün yayınlanan yeni bir raporda, Apple’ın podcast yayıncılarına uygulama içi aboneliklerin 15 Haziran’da küresel olarak kullanıma sunulacağını söylediği iddia ediliyor. Podcast yayıncıları için hizmet, reklamsız içerik ve özel şovlar gibi avantajlar karşılığında kendi fiyatlarını belirlemelerine izin verecek. Ayrıca içerik oluşturuculardan, abonelik sunabilmeleri için yılda 19,99 ABD dolar tahsil edilecek.

Apple Podcast

Bunların haricinde Apple, abonelik ücretlerinden ilk yılda zorunlu %30 kesintiyi kendine alıyor. Daha sonra bu oran %15’e indirilecek. Yeni uygulamada, ücretli aboneliklerin yanı sıra ücretsiz teklifler de yer almakta. Tüm bu içeriklerle beraber uygulama, 170’den fazla ülke ve bölgede kullanılabilecek.

Apple’ın lansmanı ertelemesiyle birlikte, uygulamada ücretli Podcast özelliği için bir güncelleme yapıldı. İçerik oluşturucular, bu güncellemenin sistemi tamamen boğduğundan şikayetçi. Podnews’te yer alan habere göre, birden fazla içerik oluşturucusunun bölümlerinin gecikmesi, analizlerinin bozulması ve ortaya koydukları içeriklerinin kaybolması gibi bir dizi sorun meydana gelmiş. Apple, lansman tarihine kadar bu gibi sorunları da çözmek için uğraşıyor.

Son olarak, uygulamanın lansmanında mevcut olacak ilk içerik oluşturucu grubunun, Pushkin Industries, QCODE, Tenderfoot TV, NPR, Los Angeles Times ve The Athletic olacağını belirtelim. İlerleyen günlerde bu gruba daha çok içerik oluşturucunun katılacağını da eklemek gerek.