Anasayfa Haber Intel Tabanlı Yeni Mac Pro, Xcode Beta’sında Görüldü

Intel Tabanlı Yeni Mac Pro, Xcode Beta’sında Görüldü

Intel Mac Pro

Apple yerine Intel tabanlı işlemci ile gelecek bir Mac Pro modelinin varlığı ortaya çıktı.

Apple, Mac serisini tamamen kendi işlemcilerine geçirmenin ortasındayken, hala Intel destekli bir Mac modelinin daha olduğu ortaya çıktı. İlk olarak Twitter’da Brendan Shanks tarafından fark edildiği gibi Xcode 13’ün ilk beta sürümü, görünüşe göre gelecekteki bir Mac Pro güncellemesi için tasarlanmış, ölçeklenebilir Intel Ice Lake Xeon işlemci desteğine yeni bir referans içeriyor.

Bloomberg daha önce, Mac Pro’nun geliştirilmekte olan, biri Intel işlemcili ve diğeri Apple Silicon kullanan ve mevcut modelin yarısı büyüklüğünde iki sürümünün olduğunu bildirmişti. Ice Lake SP, Intel’in üçüncü nesil Xeon Ölçeklenebilir işlemcisi durumunda ve soket başına 28’e kadar çekirdek, PCIE 4.0 ve soket başına 6 TB’a kadar RAM desteği ile önceki nesle göre ortalama 1.46 kat performans artışı vadediyor.

Bu kanıtla, Apple’ın en pahalı ve en çok yönlü Mac modeli olan Mac Pro için son bir Intel güncellemesi hazırlıyor olması muhtemel görünüyor. Apple, Haziran 2020’de Intel’den Apple Silicon’a geçişin tamamlanmasının yaklaşık iki yıl süreceğini söylemişti. İlk M1 destekli Mac’ler ise 2020 yılının Kasım ayında piyasaya sürüldü.