Anasayfa Haber Samsung, QD-OLED Ekranları 2021’in İkinci Yarısında Piyasaya Sürecek

Samsung, QD-OLED Ekranları 2021’in İkinci Yarısında Piyasaya Sürecek

Samsung, LG'den LCD Panel Tedarik Edebilir

Samsung Display, 2021 yılının ikinci yarısında QD-OLED ekranları piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Samsung’un ekran paneli üretim kolu olan Samsung Display, 2019 yılında TV’ler için LCD’den QD-OLED teknolojisine geçiş yapma kararı almıştı. Şirket o günden itibaren 2025 yılına kadar, büyük boyutlu OLED paneller üretmek için yaklaşık 11 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyordu. Bugün ise şirketin, bu yılın ikinci yarısında QD-OLED panellerini piyasaya sürme yolunda olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung Shop İçin Tıklayınız

Şirket, yeni QD-OLED panellerine dayalı pilot ürünleri piyasaya sürmeyi ve bunları analiz etmeleri için TV markalarına göndermeyi planlıyor. Samsung Display, monitörler ve TV’ler için QD-OLED panellerini 2021’in üçüncü çeyreğinde piyasaya sürmeyi hedeflemişti. Çıkan bu haberlere göre, şirketin çıkış zaman çizelgesine uygun hareket ettiğini görmekteyiz.

QD-OLED ekran panelleri, OLED teknolojisine dayanıyor. Ancak, renkleri iyileştirmek için bir Quantum Dot (QD) katmanı da bulunduruyor. Samsung Display, QD-OLED ekran panellerini, geçtiğimiz birkaç ay içinde çeşitli deneme aşamalarından geçirdi. Şirket, ekran panellerinin üretimini Güney Kore’nin Asan kentindeki Q1 tesislerine yapıyor. QD-OLED panelleri üretilirken, ayda 30.000 yaprak Gen.8.5 camı kullanılmakta. Üretilen paneller, 4K ve 8K çözünürlükte ve en düşüğü 55, en büyüğü 82 inç boyutlarına olacak şekilde tasarlanmış. Şirketin temel hedefi, QD-OLED panellerinin LG’nin OLED panelleri ile rekabet içinde olması. Bu nedenle Samsung’un ürettiği bu paneller, TCL, Panasonic, Sony ve diğerleri gibi markalar tarafından da kullanılabilecek.

QD-OLED TV

Güney Koreli firma, ekran panellerini TV ve monitör haline getiren alt kolu Samsung Visual Display’e LCD paneller tedarik etmekteydi. Ancak, LCD pazarında kıyasıya rekabet eden Çinli ekran imalat şirketlerinin mevcudiyeti ve bunun sonucunda Samsung Display’ın karının düşmesiyle şirket, birinci sınıf OLED ekranlara odaklanmaya ve tamamen LCD panel üretimini sonlandırmaya karar verdi.

Samsung Visual Display ise bunun aksine, LG’nin yıllardır sürdürdüğü OLED TV pazarlama stratejisine aykırı olacağı için ilk etapta OLED TV’leri satmak istememişti. Bu nedenle şirket, bunun yerine Mini-LED ve MicroLED TV’lere geçmeye karar verdi. Öyle ki şirket, Samsung Display’den QD-OLED panel almak yerine LG Display’den OLED paneller satın alıyor. Bu durumun nasıl çözümleneceği ise merak konusu.