Anasayfa Haber Electronic Arts Hacklendi! Yüzlerce GB’lık Kaynak Kodları Çalındı

Electronic Arts Hacklendi! Yüzlerce GB’lık Kaynak Kodları Çalındı

FIFA ve Battlefield gibi birçok popüler oyunun geliştiricisi olan Electronic Arts hacklendi.

Son olarak Battlefield 2042 duyurusu ile karşımıza çıkan Electronic Arts hacklendi. Yaşanan bu hack skandalıyla gündeme bomba gibi düşen geliştirici stüdyodan 780 GB‘ın üzerinde bir verinin korsanların eline geçtiği, hatta bu verilerin arasında FIFA 21‘in, henüz duyurulmamış olan FIFA 22‘nin aynı zamanda birçok EA oyunun temelini oluşturan Frostbite oyun motorunun kaynak kodları olduğu ifade ediliyor.

Oyun sektörüne damgasını vuran bu hack olayının arkasında Leakbook isimli bir hacker olduğu söyleniyor. Bu hackerın da ele geçirdiği 780 GB‘lık dosyayı Dark Web üzerinden satışa sunduğu da belirtilmiş. Ayrıca hacker satışa sunduğu kaynak kodlarıyla ilgili ”Tüm EA hizmetlerinden yararlanma konusunda tam kapasiteye sahipsiniz” notunu da düşmüş.

Electronic Arts hacklendi
Electronic Arts hacklendi

Electronic Arts’tan İlk Resmi Açıklama Geldi

Oyun sektörünün yakından takip ettiği olay hakkında EA cephesinden de ilk resmi açıklama geldi. EA, yaşanan bu hack skandalının sunucularındaki bir güvenlik açığından dolayı kaynaklandığını, korsanlarında bu açıktan faydalanarak kaynak kodlarına ve araçlara erişebildiğini vurguladı. Kullanıcıların verilerinin çalınıp çalınmadığı konusuna da ayrı bir parantez açan firma, hiçbir kullanıcının verisinin korsanların eline geçmediğine de özellikle dikkat çekti.

Olayın ardından güvenlik önlemlerini hızlı bir şekilde arttırdıklarını da söyleyen EA, kolluk kuvvetleriyle beraber bu olayın arka planını araştırmaya başladıklarını da kamuoyuna duyurdu.

Şimdilik, hackerın çaldığı verileri herhangi birine satıp satmadığı bilinmiyor. Fakat EA, hackerın yakalanması ve kaynak kodlarının internete yayılmaması adına sıkı bir çalışma yürütüyor.

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.