Anasayfa Haber Richard Branson, Uzay Yolculuğu Yapan İlk Milyarder Olabilir

Richard Branson, Uzay Yolculuğu Yapan İlk Milyarder Olabilir

Virgin Galactic

Virgin Galactic CEO’su Richard Branson, Jeff Bezos’tan önce uzay yolculuğuna çıkabilir.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, geçtiğimiz günlerde kardeşi Mark Bezos ile beraber uzay yolculuğu yapacağını duyurmuştu. Bezos, Blue Origin şirketinin New Shephard adlı roketi ile uzay yolculuğu yapacak. Bu uçuşun tarihinin 20 Temmuz olarak belirlendiği söylenmişti. Bu da Bezos’un, uzaya yolculuk yapan ilk milyarder olacağı anlamına geliyordu. Ancak şimdi bir başka milyarder olan Richard Branson, bu unvanı Jeff Bezos’tan alacak gibi duruyor.

Yayınlanan bir rapor, Virgin Galactic’in kurucusu Richard Branson’ın, uzay şirketinin VSS Unity SpaceShipTwo roketiyle Temmuz ayının ilk haftasında yörünge altı bir uçuşta bulunmayı planladığını belirtmekte. Hatta, bu uçuşun tarihi olarak da 4 Temmuz tarihi verilmiş. Parabolic Arc tarafından verilen bilgilere göre, Virgin Group’un uçuşu gerçekleştirmesi için Federal Havacılık İdaresi (FAA) yetkililerinden bir operatör lisansı alması gerekiyor. Bu lisans alındıktan sonra her şey planlandığı gibi giderse, Branson’ın uçuşu, Bezos’un uçuşundan en az iki hafta önce gerçekleşmiş olacak.

Richard Branson

Virgin Galactic’ten bir sözcünün Salı günü yaptığı açıklamada, şirketin 22 Mayıs’taki başarılı uçuşundan elde edilen verileri analiz etme sürecinde olduğu söylenmişti. Ayrıca şirket, bu yazdan sonbaharın başlarına kadar son test uçuşlarını tamamlamayı umduklarını belirtiyordu. Ortaya çıkan raporda, Branson’ın Jeff Bezos’a cevap olarak uçuşu öne aldığı söylenmiş. Ancak şirket sözcüsü, durumun böyle olmadığını ve bu uçuşun 4 Temmuz’da yapılmasının, Jeff Bezos’un uçuşunu duyurduğu tarih olan 7 Haziran’dan daha önce planlandığını söylüyor.

Son olarak, henüz uçuşla ilgili resmi duyuruların yapılmadığını belirtelim. Ancak önümüzdeki günlerde daha ilginç şeyler duyabiliriz.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi