Anasayfa Haber MSI, GeForce GT 730 Grafik Kartını Geri Döndürüyor

MSI, GeForce GT 730 Grafik Kartını Geri Döndürüyor

MSI GeForce GT 730

Mevcut GPU kıtlığı, MSI’ı eski ekran kartı GeForce GT 730’u yeniden piyasaya sürmeye zorladı.

Global piyasalarda halihazırda bir GPU kıtlığı devam etmekte. Çeşitli üreticilerin yaptığı tahminlere göre ise bu kıtlık, yakın bir zamanda düzelecek gibi görünmüyor. Bu nedenle üreticiler, bazı önlemler almak durumunda kalıyor. Bu doğrultuda MSI, çoktan unutulmuş bir model olan GeForce GT 730’u yeniden canlandırmaya çalışacak. Grafik kartı, piyasadaki en iyi grafik kartlarından biri olmaktan oldukça uzak. Ancak şirket grafik kartını, uygun fiyata ekran kartı arayan müşteriler için veya iGPU’su olmayan Intel F serisi veya Ryzen yongaları sahipleri için uygun bir seçenek olarak nitelendiriyor.

GeForce GT 730 serisi ilk olarak 2013’te piyasaya sürülmüştü. Grafik kartı Fermi, Kepler ve Maxwell mimarilerini kapsıyor. Şirketin tekrardan piyasaya süreceği model ise 384 CUDA çekirdeği (Kepler sürümü), 902 MHz turbo hızı ve 64-bit bellek veri yolunda 1.600 MHz’de çalışan 2GB DDR3 belleğe sahip olan N730K-2GD35/LPV1 modeli. Grafik kartı ayrıca, düşük profilli bir tasarıma sahip. Kartın uzunluğu 146mm, bu nedenle pratik olarak herhangi bir PC kasasına kolaylıkla sığabilir.

MSI GeForce GT 730

MSI GeForce GT 730, aynı anda üç ekran desteğini kullanıcılara sunuyor. Kartın üzerinde bir adet çift bağlantılı DVI-D bağlantı noktası, bir adet HDMI 1.4 bağlantı noktası ve bir adet D-sub bağlantı noktası bulunmakta. Bunun yanı sıra kart, maksimum 4096×2160 çözünürlük desteğini sunuyor ancak bu da 30 Hz yenileme hızı ile sınırlı kalıyor. Grafik kartı ayrıca, yalnızca 23W güç tüketiyor olsa da MSI, kullanıcılara minimum 300W güç kaynağı önermekte.

Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda, grafik kartının oyun oynamak için oldukça yetersiz olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca NVIDIA, yaklaşmakta olan bir GeForce sürücüsünde artık Kepler’e verdiği desteği sona erdirecek. Hal böyle olunca, GeForce GT 730’a olan ilginin pek fazla olmayacağı beklenebilir. Bunun yanında kart ülkemizde, 800 TL ila 1000 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Bu açıdan baktığımızda iGPU’lu modern bir işlemcinin, eski grafik kartına göre daha iyi bir seçenek olacağını söyleyebiliriz.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi