Anasayfa Haber NVIDIA, Otonom Araç Haritalama Şirketi DeepMap’i Satın Alıyor

NVIDIA, Otonom Araç Haritalama Şirketi DeepMap’i Satın Alıyor

DeepMap

NVIDIA, sürücüsüz arabalar için yüksek çözünürlüklü haritalar üreten DeepMap’i bünyesine kattı.

NVIDIA, otonom araçlar için yüksek çözünürlüklü haritalama teknolojisi üreten DeepMap şirketini satın alıyor. NVIDIA Başkan Yardımcısı Ali Kani yaptığı açıklamasında, “DeepMap’in haritalama ürünlerimizi genişletmesi, dünya çapında harita operasyonlarını ölçeklendirmemize ve tam otonom sürüş uzmanlığımızı genişletmemize yardımcı olması bekleniyor.” diyerek, iki şirket arasındaki alışverişin öneminden bahsetmiş. NVIDIA, kendi sitesinde yayınladığı blog ile satın alımın detaylarını sunuyor.

DeepMap’in kurucu ortağı ve CEO’su James Wu, “NVIDIA ile güçlerimizi birleştirmek, teknolojimizin daha hızlı ölçeklenmesini ve daha fazla insana daha çabuk faydamızın dokunmasını sağlayacak. NVIDIA ekibinin bir parçası olarak yolculuğumuza devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.” diyor. Bu açıklamaları göz önünde bulundurduğumuzda, iki şirketin de birbirinden yarar sağlayacağı sonucunu çıkarabilmekteyiz. Böylelikle NVIDIA, otonom deneyimleri için önemli bir adım atmış olurken, DeepMap de daha büyük bir şirket ile daha geniş kitlelere ulaşabilecek.

DeepMap

DeepMap hizmeti, yüksek düzeyde hassasiyete sahip haritalar sağlıyor. NVIDIA da blog yazısında, birkaç metreye kadar hassasiyet sunan haritaların, insanlar için yeterli olduğunu ancak otonom araçların daha fazla doğruluk gerektirdiğini söylemekte. Hatta otonom araçların güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmesi için santimetre düzeyinde hassasiyete ihtiyaç duyulduğunu da belirtiyor. Ayrıca şirket, haritaların çalışma bölgesi veya şerit kapanması gibi mevcut yol koşullarını yansıtması için sık güncellemelerin de önemli olduğunu söylüyor.

NVIDIA, DeepMap’in halihazırda tüm bu gereksinimleri karşılayan yüksek çözünürlüklü harita çözümleri geliştirdiğini söyleyerek, satın alımı neden gerçekleştirdiğini de aktarmış oluyor. Satın alımın ardından DeepMap’in teknolojisi, NVIDIA Drive’da bulunan haritalama ve yerelleştirme yeteneklerini destekleyerek, otonom araçların her zaman tam olarak nerede olduklarını ve nereye gittiklerini bilmelerini sağlayacak. Şirket, satın alımla ilgili tüm işlemlerin 2021’in üçüncü çeyreğinde tamamlanmasını beklediklerini de belirtiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi