Anasayfa Makale UEFI Önyükleme Seçeneği Nasıl Silinir?

UEFI Önyükleme Seçeneği Nasıl Silinir?

UEFI boot menünüzde gereksiz önyükleme seçenekleri varsa bunları rehberimiz ile kolayca silebilirsiniz.

EFI belleniminde çok fazla EFI/UEFI önyükleme seçeneği olduğunda bu bizim için kafa karışıklığına neden olabilir ve bilgisayarın normal şekilde önyükleme yapmasına da engel teşkil edebilir. Bu durumda bazı gereksiz EFI önyükleme seçeneklerini silmek için EasyUEFI aracını kullanabiliriz. Geçerli işletim sistemi tarafından kullanılan EFI sistem bölümüne (ESP) işaret eden EFI önyükleme seçeneğinin anormal şekilde silinmesinin, işletim sisteminin önyükleme yapmamasına neden olacağını lütfen unutmayın. Bu durumda yine yazılım içinden EFI sistem bölümü için bir EFI önyükleme seçeneği oluşturmanız gerekebilir.

EasyUEFI ile UEFI Önyükleme Seçeneğini Silme

  • EasyUEFI’yi yönetici olarak çalıştırın, ardından ‘Manage EFI Boot Option’ düğmesini tıklayın.
  • Önyükleme sırası listesinden silmek istediğiniz önyükleme girişini seçin.UEFI Önyükleme Menü Girdileri
  • Bu girişi silmek için “Seçilen girişi sil” düğmesine tıklayın.
  • Bu girişi silmek isteyip istemediğinizi soran bir açılır pencere belirecektir. “Evet” e tıklayın.UEFI Önyükleme Seçeneği Silme
  • Tebrikler. UEFI önyükleme seçeneğini başarıyla sildiniz.
Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.