Anasayfa Haber Blue Origin Uzay Gezisi’nin Son Yolcusu da Belli Oldu

Blue Origin Uzay Gezisi’nin Son Yolcusu da Belli Oldu

Blue Origin 2020

Blue Origin’in uzay yolculuğu için kalan son koltuk, 28 milyon dolara sahibini buldu.

Milyarder Jeff Bezos ile uzay yolculuğu yapacak olan son kişi, geçtiğimiz gün yapılan canlı bir müzayedede belli oldu. Yolculuk için kalan son koltuk 28 milyon dolara satıldı. Böylelikle, Blue Origin’in gelecek ayki ilk yolculuğunda bulunabilmek için teklif verme süreci de sonuçlanmış oluyor. Uzay yolculuğunda bulunabilmek için yapılan müzayedenin görüntüleri, Blue Origin YouTube hesabından da paylaşılmış. Gerçekleştirilen canlı müzayedenin açılışından hemen sonra tekliflerin 20 milyon doları aşması, bu etkileyici deneyime olan ilginin de güzel bir kanıtı. Açık artırma süreci, müzayedenin başlangıcından yedi dakika sonra tamamlandı. Ancak kazanan kişinin kimliği henüz açıklanmış değil.

Jeff Bezos, müzayede öncesinde “Dünyayı uzaktan görmek sizi değiştirir. Bu gezegenle, insanlıkla olan ilişkinizi değiştirir” diyordu. Ayrıca, bu gezide kardeşi Mark Bezos’un da olacağını sözlerine ekliyordu. Bu sözlerin de etkisiyle 143 ülkeden 6.000’den fazla kişinin katılımıyla bir müzayede gerçekleştirildi. Müzayedenin ilk turu, geçtiğimiz Perşembe günü noktalandı. Bu turda elde edilen rakam ise 4.8 milyon dolar olarak açıklanmıştı. İkinci turda ise bu rakamın 28 milyon dolara kadar çıktığını görmekteyiz. Blue Origin, etkinlikten elde edilen fonların hayır işleri için kullanılacağını belirtiyor. Ayrıca şirket, gelişmekte olan suborbital turizm işletmesi için coşkuyu harekete geçirmeyi de umuyor.

Blue Origin’in, New Shepard roketi ile uzay yolculuğu yapacağı ve yolculukta Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos’un da yer alacağı geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Şirketin bu hareketi, uzay yolculukları konusunda bir dönüm noktası olabilir. Milyarder Jeff Bezos, dünya atmosferinin ötesine geçen ilk üç kişiden biri olmak için diğer milyarderler Richard Branson ve Elon Musk ile yarış halinde. İlk olarak Jeff Bezos’un 20 Temmuz’da uzaya yolculuk yapacağı duyurulsa da geçtiğimiz günlerde Richard Branson’un bu yolculuğu 4 Temmuz’da yapacağı söylenmişti. Bu nedenle henüz, uzay yolculuğu yapacak ilk milyarderin kim olacağı kesin değil.

Milyarderler arasındaki bu yarış, yeni gelişen teknolojilerin kanıtlanması ve maliyetlerin de düşmesiyle, uzay yolculuğunun ana akım haline geleceğine dair iyimserlikler de taşıyor. Öyle ki, uzay yolculukları yeni bir turizm akımı olma yolunda ilerlemekte. Bunun yanı sıra Elon Musk da roketlerini farklı bir amaç için kullanarak, geniş bir ağ oluşturmayla ilgileniyor. Tüm bu çabalar, yeni bir ekonomik sektörün oluştuğunu da bize gösteriyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi