Anasayfa Haber NVIDIA, RTX 30 Serisinin Üretimine Ağırlık Verecek

NVIDIA, RTX 30 Serisinin Üretimine Ağırlık Verecek

NVIDIA RTX 30 serisi

NVIDIA, Çin’den gelen bilgilere göre bu ay RTX 2060 tedarikini büyük ölçüde azaltacak ve RTX 30 serisinin üretim kapasitesini artıracak.

Çin merkezli teknoloji sitesi ITHome, NVIDIA’nın Ampere tabanlı GeForce RTX 30 serisi ekran kartlarının stok sıkıntısını gidermek adına AIB ortaklarına GeForce RTX 2060 kartlarının tedarikini büyük ölçüde azaltacağını ve RTX 30 serisine odaklanacağını bildirdi.

Bildiğiniz üzere kripto madenciliğinden dolayı giriş seviyesinden üst seviyeye kadar yeni nesil ekran kartlarını bulmak oldukça zor. NVIDIA GeForce RTX 30 serisi ve AMD Radeon RX 6000 serisi, kripto para madenciliği sebebiyle adeta hayal olmuş durumda. Hal böyle olunca piyasada yeni nesil ekran kartı bulamaz hale geldik. Elbette kripto madencilerinin sebep olduğu bu stok sıkıntısına karşı firmalarda bazı adımlar attı. Hatta NVIDIA, oyuncuların bir nebze taleplerini karşılamak amacıyla kısa bir süre önce RTX 2060 ve GeForce RTX 2060 Super modelleri yeniden piyasaya sürdü.

Ancak, firma geride bıraktığımız aylarda kripto madenciliğinin yol açtığı bu sorunu çözmek amacıyla özel kripto madencilik işlemcilerini geliştirdiğini müjdeledi. Böylece ekran kartı üreticisi, Ampere tabanlı RTX 30 serisine olan talep baskısının bir kısmını hafifletmeyi ve oyun ekran kartlarını oyunculara ulaştırmayı hedefliyor.

NVIDIA RTX 30 serisi ekran kartları

NVIDIA, RTX 30 Serisinin Stok Sorununu Çözmeyi Planlıyor

NVIDIA’nın kripto madenciliğine özel olarak geliştirdiği modellerin ardından, şirketin RTX 30 serisine yönelik bazı önemli hamlelere imza atacağı konuşuluyor. Çin merkezli kaynakların aktarmış olduğu bilgilere göre, şirketin RTX 2060 modellerinin tedarikini hemen haberin başında da belirtiğimiz gibi büyük ölçüde azaltacağı belirtilmiş.

Bunun yerine de üretici GeForce RTX 30 yongalarının üretim kapasitesini artırarak 2021’in ikinci yarısına kadar fiyat ve stok durumunu normalleştirmeyi planlıyor.

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.