Anasayfa Haber AMD, x86 Hybrid big.LITTLE İşlemci İçin Patent Aldı

AMD, x86 Hybrid big.LITTLE İşlemci İçin Patent Aldı

Alınan yeni patent, AMD’nin hibrit işlemciler üzerinde çalıştığını doğruluyor.

AMD, Intel’in Hibrit işlemcilerine ilham veren Arm big.LITTLE hibrit CPU çekirdek topolojisi ile formüle edilmiş, kendi x86 hibrit işlemci teknolojisini geliştiriyor. Geliştirilen teknolojinin temelinde, işlemcinin çok farklı performans/Watt bantlarına sahip iki tür CPU çekirdeği bulunmakta. Bunlardan biri performansa odaklanıyor ve hafif işlem yükleri altında çalışmıyor. Diğeri ise güçlü çekirdekler gerektirmeyen en hafif işlem yüklerini işliyor. Bu şekilde iki tür çekirdek, önemli ölçüde farklı CPU çekirdek mikromimarileri ve talimat setleri içerdiğinden, üretimi de oldukça zor.

AMD Hibrit Patent

AMD, anında iki CPU çekirdek türü arasında geçiş yapmak için iş yüklerini işleme yöntemini açıklayan bir patent başvurusunda bulundu. Bu patentte, bir çekirdekten gelen iş yükünün, L3 gibi bir önbellek üzerinden sorunsuz bir şekilde alındığı homojen CPU çekirdek tasarımlarının aksine, iki çekirdek türü arasında geçişte bir miktar mantık bulunmakta.

AMD Hibrit Patent

AMD’nin başvurduğu patente göre, AMD’nin CPU çekirdekleri arasında geçiş mantığı, CPU çekirdeği kullanımı, bellek kullanımı, yalnızca performans çekirdeğinde bulunan talimat setlerine duyulan ihtiyaç ve makine mimarlık durumları gibi bir dizi faktör tarafından belirleniyor. Patent ayrıca, kullanıma dayalı olarak iki çekirdek tipini kapatarak sistem gücünden tasarruf sağlayan bir güç yönetimi mekanizmasına da kısaca atıfta bulunmakta. Bu bakımdan güç tasarrufunun da herhangi bir big.LITTLE topolojisinin birincil amacı olduğunu söyleyebiliriz.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi