Anasayfa Haber AMD AM5 Anakartlar 2022 İkinci Çeyrekte Çıkabilir

AMD AM5 Anakartlar 2022 İkinci Çeyrekte Çıkabilir

AMD AM5

İlk AMD AM5 anakartlar, 2022’nin ikinci çeyreğinde erişilebilir olacak.

Intel, yeni bir söylentiye göre DDR5 bellek yarışında gerçekten birinciliği hak edecek, ancak AMD AM5 platformu sadece iki çeyrek uzakta olacak.

VideoCardz’ın haberine göre, Alder Lake’in üst düzey Z690 platformunun bu yılın dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Aslında, Z690 serilerinin Computex için hazır olduğunu iddia eden anakart üreticileri mevcut ve Intel’in yeni seriyi fuarda göstermelerine izin vermesini umuyorlardı. Öte yandan, bu beklentiler karşılıksız kaldı.

Orta seviye B660 ve düşük seviye H610 serilerinin artık 2021’in başlarında, büyük ihtimalle de ilk çeyrek için planlandığı söyleniyor. Bu, Intel’in daha az çekirdekli modelleri ortaya çıkarmadan önce üst düzey Alder Lake modellerini piyasaya sürmeyi planladığına dair söylentileri doğrulayacak nitelikte.

Tam olarak aynı soket tipine (LGA1700) sahip olacak olan Z790 serisinin artık 2022’nin üçüncü çeyreği için planlandığı söyleniyor. Bu, yeni anakart serisinin Raptor Lake işlemcilerle aynı anda piyasaya sürüleceği anlamına gelmiyor çünkü Z790 serisi aynı soket üzerinden hem 12. nesil hem de 13. nesil destekleyecek. Intel’in bu noktada AMD Raphael’e yanıt vermek isteyeceğini de tahmin edebiliriz.

Son olarak, AM5 tabanlı anakartın 2022’nin ikinci çeyreğinde geleceği tahmin ediliyor. Şu anda AMD’nin hala AM4 soketli 600 serisini piyasaya sürmeyi planlayıp planlamadığı belli değil. Yeni seri ile AM5 soketine geçiş de mümkün. AM5 soketi için ilk masaüstü serisi AMD Raphael ise şimdi dördüncü çeyrekte bekleniyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.