Anasayfa Haber AMD Zen 4 EPYC, 128 Çekirdek ve 256 İş Parçacığı İle Gelebilir

AMD Zen 4 EPYC, 128 Çekirdek ve 256 İş Parçacığı İle Gelebilir

AMD Zen 4 EPYC

AMD Zen 4 EPYC işlemcilerin 128 çekirdek ve 256 iş parçacığı ile gelmesi bekleniyor.

Yeni nesil AMD Zen 4 EPYC işlemciler, tek bir CPU soketinde 128’e kadar çekirdeğe ve 256 iş parçacığına sahip olabilir. Bu sayılar, mevcut Zen 3 EPYC işlemcilerin şu anda sahip olduklarının iki katı olmasıyla dikkat çekiyor.

Genoa kod adlı AMD Zen 4, şirketin bir sonraki büyük mimari revizyonu olacak ve mevcut Zen 3 mimarisinden çok büyük bir adım olacak. Zen 4 EPYC işlemcilerin mevcut Zen 3 işlemcilerden daha fazla çekirdeğe sahip olacağı bilinmekle birlikte, önceki nesle göre çekirdek sayısının iki katına çıkarılacağı söyleniyor.

Yeni Zen 4 işlemciler ayrıca genişletilmiş sayıda talimat setine sahip olacak. Bu genişlemenin AVX-512, BFloat16 ve yüksek performanslı bilgi işlem iş yükleri için kritik olan diğerlerini ve ek olarak Intel Xeon’un kullandığı ancak AMD EPYC yongalarında eksik olan sunucu işlemlerini içerdiği söyleniyor.

Talimat setlerinin performans açısından büyük bir fark yaratabileceği söyleniyor. Her CPU döngüsünde bir CPU talimatı gerçekleştirildiğinden, tek bir saat döngüsünde ne kadar karmaşık işlem gerçekleştirilebilirse o kadar iyi olabileceğini belirtelim. Aksi takdirde, bu işlemi gerçekleştirmek için daha fazla CPU döngüsü gerektiren daha basit talimatlar oluşturulması gerekiyor.

Bu yeni genişletilmiş komut setleri ve Zen 3’e göre iki katına çıkan CPU çekirdekleri ve iş parçacıkları ile yeni Zen 4 Epyc işlemciler tam bir canavar olarak karşımıza çıkabilir.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.