Anasayfa Haber Google, Chrome OS İçin Aylık Güncelleme Döngüsüne Geçiyor

Google, Chrome OS İçin Aylık Güncelleme Döngüsüne Geçiyor

Chrome OS 87

Chrome OS, Chrome gibi dört haftada bir önemli güncellemeler alacak.

Google, Chrome OS için her iki ila üç haftada bir küçük düzeltmelerin bulunduğu güncellemeleri yayınlıyor. Önemli kilometre taşlarını içeren güncellemeler ise her altı haftada bir kullanıcılara sunuluyor. Ancak şirket, bu yılın dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülecek olan Chrome OS M96 sürümünden başlayarak, web tabanlı işletim sistemi için güncelleme döngüsünü Chrome tarayıcısına uygun hale getirecek ve her ay büyük revizyonlar yayınlamaya başlayacak.

Chrome OS’un popülaritesi, geçtiğimiz yıl büyük bir artış yaşadı. Bu artış, işletim sisteminin macOS’u geçerek, küresel pazar payı sıralamasında ikinci sırayı almasını sağladı. Google, web tabanlı işletim sisteminin bu yükselişine paralel olarak, güncelleme takvimini değiştirme kararı aldı. Buna göre şirket, kararlı kanaldaki güncelleme programını altı haftadan dört haftaya indiriyor. Böylelikle kullanıcılarına yeni özellikleri ve güvenlik düzeltme eklerini daha erken sunmayı hedefliyor.

Google, güncelleme ile ilgili kararını duyurduğu blog gönderisinde, güvenlik, istikrar, hız ve basitleştirme gibi dört temel unsura önem vereceğini belirtmekte. Bunun haricinde platform, kullanıcıları daha hızlı bir sürüm planıyla daha güvende tutacak, sorunsuz güncellemeleri aylık olarak sunmaya geçecek olsa da kurumsal ve eğitim müşterileri için 6 aylık ayrı bir güncelleme döngüsünü de korumaya devam edecek. Şirket, Chrome için aylık güncelleme döngüsüne geçtiğinde de benzer bir yaklaşımı benimseyerek, kurumsal müşterilerin 8 haftalık daha yavaş bir programa tabi tutulmasına karar vermişti.

Son olarak, Chrome OS’un M94 sürümünü yayınladıktan dört hafta sonra, aylık güncelleme döngüsüne uygun olarak M96 sürümüne geçeceğini ve arada M95 sürümünü atlayacağını belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi