Anasayfa Haber Huawei, Mate 50 Serisini Piyasaya Sürmeyebilir

Huawei, Mate 50 Serisini Piyasaya Sürmeyebilir

Huawei P50 Pro tasarımı

Huawei, ABD yaptırımlarının bir sonucu olarak bazı amiral gemisi telefonlarını kullanıcılara sunmayabilir.

Huawei, ABD’nin 2019’da kendisine birden fazla yaptırım uygulamaya başlamasından bu yana çalkantılı günler geçiriyor. Şirket, Honor’u sattıktan ve ilk beş akıllı telefon üreticisi listesinden düştükten sonra, şimdi de amiral gemisi akıllı telefon serilerinden birini piyasaya sürmeyebilir. GSMArena’da yer alan habere göre Huawei, yüksek kaliteli Kirin çiplerinin eksikliği nedeniyle bu yıl Mate serisi telefonlarını kullanıcılara sunmayacak.

Huawei, geçtiğimiz günlerde HarmonyOS etkinliğinde P50 serisi akıllı telefonlarını göstermişti. Telefonla ilgili ayrıntılar ortaya çıksa da henüz lansman tarihi ile ilgili bir açıklama bulunmuyordu. GSMArena’ya göre şirket, yılın bu tarihlerinde P50 amiral gemisi akıllı telefonlarının lansman tarihini çoktan duyurmalıydı. Ancak şirketin, ABD hükümeti tarafından kendisine karşı çıkarılan çeşitli yasaklardan kaynaklanan çok iyi belgelenmiş sıkıntıları, bu lansmanı olumsuz etkiliyor. Bu nedenle de telefonun lansmanının ertelendiği söylenmekte. Bununla birlikte Huawei, kadrosundaki P serisini tamamlayan yeni Mate amiral gemisi akıllı telefonlarını, her yılın ikinci yarısında duyurmaktaydı. Fakat raporlara göre bu yıl böyle bir tanıtım olmayabilir.

Huawei’nin bu hareketinin temel amacı, kaynaklarının tamamen P50 serisine odaklanmasını istemesi. Şirket, Mate 50 serisini piyasaya sürmeyerek, elindeki tüm kaynakları P50 serisi için kullanmak istiyor. Bu da, ilk Mate serisinin piyasaya sürüldüğü 2013’ten bu yana ilk kez görülen bir durum. Ancak, şirketin içinde bulunduğu yasaklar nedeniyle ağır bir şekilde sakatlanmış olan tedarik zinciri ve şirket üzerindeki baskı, bu kararın nedenini bize açıklamakta.

Tüm bu koşullar göz önüne alındığında, Mate serisini 2021’de görmemiz oldukça zor gibi duruyor. Ancak, henüz Huawei’den konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmediğini belirtmekte de fayda var. Mate 50 serisinin akıbetini, önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi