Anasayfa Haber Starfield, Xbox Series X/S ve PC’ye Özel Olacak

Starfield, Xbox Series X/S ve PC’ye Özel Olacak

Microsoft Bethesda

Bethesda, uzun süren spekülasyonlardan sonra oyunun PlayStation için sunulmayacağını doğruladı.

Berhesda Softworks Kıdemli Başkan Yardımcısı Pete Hines, Starfield’ın yalnızca Xbox konsolu için aktif olacağını duyurdu. Hines, hüsrana uğrayan PlayStation kullanıcıları için ise üzgün olduğunu söylüyor. Hines’dan, GameSpot ile yaptığı bir röportajda Starfield ve bazı Bethesda oyunları hakkında yorum yapması istenmiş. Hines da stüdyonun Microsoft tarafından satın alınmasından sonra bahsi geçen oyunların Xbox’a özel hale geldiğini bildiriyor.

Bethesda’nın yaklaşmakta olan oyunlarını bekleyen PlayStation kullanıcıları durumdan pek memnun değil. Pete Hines da bunun hayal kırıklığı yaratacağını kabul ediyor ve kullanıcılardan özür diliyor. Hines, GameSpot’ta yaptığı röportajda, “Yaptığımız şeylerin büyük bir hayranıysanız ve yaptığımız bir oyun artık platformunuzda bulunmuyorsa, mutsuz veya kızgın olup olmadığınızı anlayabiliyorum. Anlayabiliyorum çünkü, bunların hepsi gerçek duygular ve hayal kırıklıkları.” diyerek kullanıcıların tepkilerini doğal buluyor.

Starfield

Bethesda oyunları, genellikle en iyi deneyimi PC’de sunuyor. Ancak şirket, uzun süredir çok platformlu bir geliştirici olma unvanını da taşımakta. Bununla birlikte, Microsoft’un ZeniMax Media’yı 7,5 milyar dolara satın aldığı, gişe rekorları kıran satın alma işleminin ardından ZeniMax’in oyunlarının Xbox ve PC’ye özel olup olmayacağı konusunda sorular bulunuyordu. E3 etkinliği de sözü geçen oyunların yalnızca Microsoft platformlarına geleceğini gösteriyor gibiydi. Bugün artık, durumun gerçekten de böyle olduğunu görebilmekteyiz.

Son olarak Starfield’ın, Bethesda’nın 25 yıldır ilk orijinal RGP oyunu olduğunu belirtelim. Oyunun yönetmeni Todd Howard, oyunu uzayda geçen Skyrim olarak nitelendiriyor. Bununla birlikte oyunun, bilim kurgu üzerine kurulu olmasına rağmen gerçekliğe dayanacağına da vurgu yapıyor. Oyunun fragmanını aşağıdaki videodan izleyebileceğinizi de ekleyelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi