Anasayfa Haber 2021’deki GPU Gönderilerinin Çoğunluğunu Kripto Madenciler Oluşturuyor

2021’deki GPU Gönderilerinin Çoğunluğunu Kripto Madenciler Oluşturuyor

2020 GPU Satışları

2021’in ilk çeyreğinde kripto madencilere gönderilen ekran kartı sayısı 700.000.

Jon Peddie Research’ın yayınladığı yeni bir rapor, kripto para madenciliğinin bu yılın başında AIB (eklenti kartı) satışları üzerindeki etkisi hakkında bazı bilgiler veriyor. Raporda ilk göze çarpan detay, AMD, NVIDIA ve onların AIB ortaklarının, en iyi ekran kartlarına olan yüksek talepten büyük ölçüde yararlandığı. Danışmanlık firması ayrıca, 2021’in ilk çeyreğinde gönderilen ekran kartlarının %25’inin kripto para madencilerine gittiğini tahmin ediyor. Bu da kabaca, 700.000 üst seviye ve orta seviye oyun ekran kartının, kripto madencilere gönderildiği anlamına gelmekte. Ayrıca, ekonomik olarak da 500.000 dolar aralığında büyük bir miktarın oluştuğunu söylemek de mümkün.

1985’ten beri AIB gönderilerini takip eden ve çeşitli araştırmaları sürekli kullanıcılara sunan Jon Peddie Research, AIB’lerin PC’lere bağlanma oranında önemli bir düşüş olduğunu fark etti. Firma, AIB kullanımının en sonunda %50’ye geri dönmeden önce, bağlanma oranının %25’e kadar düştüğünü gözlemlemişti. Firma daha sonra, AIB’lerin madencilik kullanımının, trend olan normal ekleme oranı ile mevcut ekleme oranı arasındaki farka eşdeğer olduğu basit bir formül kullanıyor.

Jon Peddie Research Grafik

Şirket, kripto para madencilerinin özel kurulumlara sahip olduğu ve grafik katları satın aldığı varsayımını kullanarak bir formül oluşturdu. Öte yandan, sadece kripto para madenciliği için eksiksiz bir sisteme yatırım yapabilecek sıradan madencileri de göz ardı etmemek gerekir. Bileşen eksikliği nedeniyle tahmin modelinin de eskisi kadar kesin olmadığı itiraf edilmiş.

Şirket ayrıca ekran kartı fiyatlarındaki şiddetli enflasyonun tek nedeninin kripto para madencileri olmadığını düşünüyor. Pandemi, birçok fabrikayı geçici olarak kapatmaya ve bu süreçte tedarik zincirlerini kesintiye uğratmaya zorladığı için bu durumda büyük rol oynadı. GDDR6 bellek yongaları, voltaj düzenleyiciler, kapasitörler ve diğer parçalar gibi grafik kartı bileşenlerinin de pandeminin başlangıcından bu yana fiyatlarının arttığı biliniyor. Jon Peddie Research, yılın başlarında %70’e varan bir artış ölçmüştü.

Bunun yanı sıra, ekran kartı üreticileri arasında zirvede olan AMD ve NVIDIA, kripto para madenciliğine karşı farklı duruşlar sergilemekte. AMD, tüketicilerin RDNA 2 (Big Navi) ekran kartlarında madencilik yapmasıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamıyor. NVIDIA ise Ethereum ve kripto para madenciliğine adanmış Cryptocurrency Mining Processor (CMP) hattını piyasaya sürmüştü ve aynı zamanda GeForce RTX 30 serisi (Ampere) ekran kartlarının çoğunda bir madencilik karşıtı sınırlayıcı uygulamıştı.

Son olarak, tüm hamlelere rağmen, ekran kartları her yerde satılmaya devam ediyor. Ancak kartlar, MSRP’nin de %50 veya daha fazla üzerinde satılıyor. İkinci el piyasasının da bu durumdan etkilendiğini göz önünde bulundurduğumuzda, oyun amaçlı bir ekran kartı satın almak için kötü bir zaman olduğunu söyleyebiliriz.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi