Anasayfa Haber Google, Android Telefonlar için Yeni Özellikler Duyurdu

Google, Android Telefonlar için Yeni Özellikler Duyurdu

Google Android telefonlar

Google, Andorid telefonlara bu yaz gelecek olan 7 yeni özelliği duyurdu.

Android 12 işletim sistemi, bu yılın sonuna doğru yayınlanacak. Yeni Android sürümü geri sayım devam ederken, Android telefonlar için bazı yeni özellikler duyuruldu. Peki duyurulan bu özellikler neler? Gelin Google’ın Android akıllı telefonlar için tanıtmış olduğu yeni özelliklere yakından göz atalım.

Google Android telefonlar için yeni özellikler duyurdu
Google Android telefonlar için yeni özellikler duyurdu

Android Telefonlardaki Deprem Uyarı Sistemi Küreselleşiyor

Google’ın Android telefonlar için geliştirmiş olduğu Deprem Uyarı Sistemi ilk etapta Amerika’da kullanıma sunulmuştu. Bu sisteme de yakın zaman içerisinde Yeni Zelanda ve Yunanistan’da eklenmişti.

Yaşanan bu gelişmenin ardından Android telefonlarda yer alan deprem uyarı sistemine Türkiye, Filipinler, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Özbekistan’ın da dahil edildiğini açıkladı.

Google Mesajlar için Uçtan Uca Şifreleme Desteği

Google, Mesajlar uygulaması aracılığıyla gönderilen RSC mesajların artık uçtan uca şifreleneceğini duyurdu. Hatırlayacağınız üzere şirket bu özelliği Kasım ayında beta olarak kullanıma sunmuştu. Şimdi de tüm Android kullanıcıları için bu özelliği yayınlayacak olan şirket, uçtan uca şifrelemenin mesaj gönderirken konuşmalarınızı daha güvenli bir hale getireceğini belirtiyor.

WhatsApp’ın ‘Yıldızlı’ Mesaj Özelliği Google Mesajlar’a Geliyor

WhatsApp’tan aşina olduğumuz yıldızlı mesaj özelliği Google Mesajlar uygulamasına geliyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre artık kullanıcılar önemli gördükleri mesajlara yıldız ekleyebilecekler.

​Android Auto için Yeni Özelleştirme Seçenekleri Geliyor

Android Auto için yeni özelleştirme seçeneklerini de kullanıcılara sunacak olan şirket, kullanıcıların başlatıcı ekranını doğrudan telefonları üzerinden kişileştirmesine olanak sağlayacak. Ayrıca kullanıcılar karanlık mod özelliğini de elle kapatıp açabilecekler.

Bunun dışında medya uygulamalarında yeni sekmelerin haricinde, ‘başa dön’ seçeneğine ve kaydırma çubuğunda A’dan Z’ye biçimde bir düğmeye de yer verilecek.

Daha Fazla Emoji Seçeneği

Emoji tarafında da bazı yeniliklere imza atacağını söyleyen Google, yakında Gboard uygulamasının Emoji Mutfağı’nda oluşturulan çıkartmaları önermeye başlayacağını söyledi. Şirketin açıklamasına göre bu özellik ilk etapta İngilizce, Portekizce ve İspanyolca yazılmış mesajlar için geçerli olacak.

Uygulamaları Sesiniz İle Yönetin

Android deneyimini daha da üst seviyeye çıkartmayı hedefleyen Google, sesli komutları kullanarak uygulamalarda gezinebileceğimizi hatta uygulama içerisindeki işlevsellikleri de gerçekleştirebileceğimizi söylüyor.

Sesli Erişim’e Bakış Algılama Özelliği Geliyor

Bildiğiniz gibi Sesli Erişim özelliği kullanıcıların sesli komutlar yardımıyla cihazlarında gezinmesine imkan sağlıyor. Bu özelliğe Bakış Algılama işlevselliğini kazandıran Google, cihaza sesli komut gönderip göndermediğimizi ya da sohbet edip etmediğimizi algılayabileceğini ifade ediyor.

Bununla birlikte, Sesli Erişim özelliği geliştirilmiş şifre girişine de kavuşuyor. Bu sayede artık Sesli Erişim’i kullanırken bir şifre alanı geldiğinde sembol, harf ve rakam girebileceğiz.

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.