Anasayfa PC RTX 3080 Ti Sistem Toplama | QP Thor

RTX 3080 Ti Sistem Toplama | QP Thor

Tamamen ASUS ROG bileşenlerden oluşan, RTX 3080 Ti erkan kartlı QP Thor sistemi topladık.

Her sistem toplama yeni bir heyecan ve yeni bir macera. QP Thor da bir istisna olmadı. Hatırlarsanız daha önce ROG Strix Helios kasaya QP Helios sistemi toplamıştık. Bu sistemde de tekrar aynı kasayı kullanıyoruz. Önceki sistemde hatırlarsanız PSU’nın 8 PIN CPU kablosunu anakarta takmada biraz sıkıntı yaşamıştık. Bu defa böyle bir sıkıntı olmadı ama yine de ASUS’un kabloyu uzatması şart ki bunu da videoda açıkça belirttik. Daha önce de benzer durumu açıkça dile getirmiştik. Şimdi gelin hep birlikte RTX 3080 Ti ekran kartlı sistemin diğer bileşenlerine göz atalım.

Bir Bakışta QP Thor Sistem

Eğer ASUS SSD ve RAM üretiyor olsaydı sistem %100 ASUS parçalardan oluşacaktır fakat şirket henüz bu alana girmediği için SSD ve belleği Corsair kullandık. İşte QP Thor bileşenleri:

  • ROG Strix Helios Kasa
  • Ryzen 9 5900X İşlemci
  • ROG Strix 3080 Ti OC Edition Ekran Kartı
  • ROG Thor 850P Güç Kaynağı
  • ROG Strix X570-E Gaming Anakart
  • Corsair MP600 500 GB SSD
  • Corsair Dominator Platinum RGB 3200 MHz Bellek
  • ASUS ROG Ryujin 240 Sıvı Soğutucu

ROG Strix Helios Kasa

Bu kasa gerçekten varlığı ile konuşuyor. Kaya gibi sağlam ve ağır bir kasa. Kendime sistem toplayacak olsam tercih edebileceğim kasalardan biri. Taşımak biraz zorun olabilir ama üstünde bunun için kumaş ROG tutacağı var ki onun da tasarımı gerçekten hoş. Kasanın kapakları kolayca açılabiliyor. İnsan gerçekten hayret ediyor bu kasayı ASUS tasarladıysa aynı ASUS ROG Z11 kasayı nasıl bir düşünce ile tasarladı?

ROG Strix 3080 Ti OC Edition Ekran Kartı

RTX 3080 Ti, RTX 3090 için bütçesi elvermeyen kullanıcılar için iyi bir seçenek dersem beni topa tutabilirsiniz. Haklısınız da zira kripto madencilik yüzünden kartlar zaten normal fiyatına bulunamıyor. Sistem toplamaların amacı aslında ekran kartlarını madenciler yerine oyuncuların elde etmesi. Peki bu madencileri engelliyor mu? Maalesef hayır. Sistemi alıp ekran kartını söküp diğer parçaları satışa sunabiliyorlar. Yine de hazır sistemler bunun önüne geçmeyi amaçlıyor. Umuyoruz ki Ethereum 2.0 ile madencilik sona erecek ve bu çilemiz bitecek.

ROG Strix RTX 3080 Ti Ekran Kartı

Bu sistem toplamada kullandığımız ASUS’un ROG Strix RTX 3080 Ti modeli üç fanlı soğutması ile ısınma derdi olmadan çalışıyor. Bunun size sağladığı rahatlık ile kartı kolaylıkla overclock ederek performansı RTX 3090’a daha da yaklaştırabilirsiniz. Bu iş için yine ASUS’un GPU Tweak II aracını kullanabilirsiniz.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.