Anasayfa Haber Windows 11 ile Internet Explorer Devri Bitiyor

Windows 11 ile Internet Explorer Devri Bitiyor

Emektar tarayıcı Internet Explorer, artık Windows 11’de mevcut değil.

25 yıllık geçmişi olan Internet Explorer’ın sonu bir süredir yaklaşmaktaydı. Microsoft, geçtiğimiz Mayıs ayında, tarayıcının 15 Haziran 2022 tarihinde tamamen sona ereceğini ve uygulamanın emekli edileceğini duyurmuştu. Ancak yine de şirketin ilk hamlesinin bu olduğunu söylemek yanlış olur. Zira Microsoft, geçtiğimiz yıl yayınladığı bir blogda, Internet Explorer 11’in 17 Ağustos 2021 tarihinden itibaren OneDrive, Outlook, Office 365 gibi hizmetlere erişim sağlayamayacağını söylüyordu. Ayrıca şirket, 30 Kasım 2020’de de Microsoft Teams’ten tarayıcının desteğini kaldırmıştı.

Windows’un yeni sürümü Windows 11’in sızdırılmasıyla beraber, merak edilen değişikliklerden biri de Internet Explorer tarayıcısının, yeni sürümde var olup olmadığı konusuydu. Windows 11’de yüklü programlara göz attığımız zaman, Internet Explorer tarayıcısının var olmadığını görüyoruz. Bu da Chromium tabanlı olmayan eski nesil tarayıcının, Windows’un yeni nesil sürümünde mevcut olmadığı anlamına geliyor. Böylelikle bir devrin de sonu gelmiş oluyor.

Internet Explorer 11 ve Edge

Internet Explorer’ın, Windows 11’de bulunmuyor oluşu, Windows 95’ten bu yana ilk kez bir Windows sürümünde emektar tarayıcıyı göremeyeceğimiz anlamına gelmekte. Google’ın Chrome tarayıcısını kullanıcılara sunmasıyla birlikte popülerliği git gide azalan tarayıcı, Microsoft Edge tarayıcısının çıkmasıyla birlikte popülerliğini yitirdi. Şirket, o günden bu yana Internet Explorer’ı geliştirmeyi durdurdu ve gelişimi tamamen Chromium tabanlı Edge tarayıcısına adadı.

Chromium tabanlı Microsoft Edge, geçtiğimiz yılın Ocak ayından itibaren kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Bu tarihten sonra tarayıcı, 3 Haziran 2020 tarihinde Windows Update üzerinden dağıtılmaya başlandı ve böylelikle Windows 10 sürümü ile bütünleşik hale geldi. Microsoft Edge’in popülaritesi bu şekilde artarken, işletim sisteminde halihazırda Internet Explorer tarayıcısı da bulunuyordu. Ancak, artık bu durum değişiyor. Windows’un yakında resmen yayınlanacak olan yeni sürümü Windows 11’de stok halinde gelen tek tarayıcı Microsoft Edge olacak.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi