Anasayfa Haber Rust için NVIDIA DLSS Desteği Yolda

Rust için NVIDIA DLSS Desteği Yolda

‘Doom Eternal’ ve ‘Red Dead 2”den sonra Rust için de DLSS desteği geliyor.

NVIDIA’nın Derin Öğrenme Süper Örneklemesi (DLSS), bir dizi büyük oyununa ve Linux’a geliyor. Şirket, Facepunch Studios’un hayatta kalma oyunu Rust’ın 1 Temmuz’da DLSS desteği kazancağını duyurdu. Bu, 29 Haziran’da Doom Eternal (aynı zamanda ışın izlemeli yansımalara da kavuşacak) ve daha sonra Red Dead Redemption 2 dahil olmak üzere DLSS alan bir dizi oyundan sonra listeye eklenen son yapım oldu.

DLSS’yi bundan sonra daha fazla Linux oyununda görmeyi bekleyebiliriz zira 22 Haziran’da gelen bir sürücü güncellemesi, Proton uyumluluk katmanını kullanarak Vulkan tabanlı oyunlarda DLSS’yi etkinleştirecek. Windows oyunları Linux donanımınızda yeterince düzgün çalışmıyorsa, yapay zeka destekli teknoloji, oyunu daha eğlenceli hale getirebilir. DirectX oyunlarına destek için ise sonbahara kadar beklemeniz gerekecek, ancak bu yine de Doom Eternal, No Man’s Sky ve Wolfenstein Young Blood gibi oyunları Linux altında DLSS ile oynayabilmeniz için güzel bir adım.

DLSS, bir oyunu temel çözünürlükten daha yüksek bir çözünürlüğe yükseltmek için derin öğrenmeyi kullanan bir teknoloji. Çıktı, yerel kaliteyle tam olarak eşleşmeyecek olsa da, ‘düşük’ bir 1080p veya 1440p ile yetinmek zorunda kalacak insanlar için 4K oyunları güzel grafiklerle oynanabilir hale getirecek kadar kalite sunuyor. Bu, Doom gibi kare hızına fazlasıyla bağlı olan oyunlar için özellikle önemli bir teknoloji. Son olarak AMD’nin rakip FSR teknolojisinin de yolda olduğunu belirtelim.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.