Anasayfa Haber Hyundai İle Boston Dynamics Arasındaki Anlaşma Tamamlandı

Hyundai İle Boston Dynamics Arasındaki Anlaşma Tamamlandı

Hyundai Boston Dynamics

Hyundai ve Boston Dynamics arasındaki 1.1 milyar dolarlık anlaşmada sona gelindi.

Hyundai, robotik alanında ilerlemeye devam ederken Boston Dynamics satın alımını da tamamladı. Tamamlanan anlaşma ile Koreli otomobil üreticisi, ticari olarak satılan robot köpek Spot ile tanınan şirkette 1,1 milyar dolar değerinde yüzde 80 hisseye sahip hale geldi. Satın almanın bir sonucu olarak Hyundai, 2013 yılında Google tarafından satın alınan ve daha sonra 2017 yılında ise Softbank tarafından satın alınan bir MIT yan kuruluşu olan Boston Dynamics’in sahibi olan üçüncü şirket oldu.

Hyundai’nin şirket için büyük planı, robot bileşenlerinin imalatını, yapımını ve otomasyonunu kapsayan bir robot değer zinciri yaratmak. Şirket, robotik teknolojisine dayanan Star Wars tarzı yürüyen araçları keşfederken görünüşe göre kutu istifleyiciler Handle ve Stretch de dahil olmak üzere Boston’daki depo çalışanları ile ilgileniyor gibi görünüyor.

Daha yakın zamanlarda Boston Dynamics, Spot’un kolluk kuvvetleri ve ordu tarafından kullanılmasına izin verdiği için eleştiri oklarının hedefi oldu. Yine de Hyundai’nin yeni tanıtım videosunda bu kullanım alanlarından hiçbir ize yer verilmedi. Bunun yerine klipte robot köpek, körler için bir rehber köpek ve bir hastanenin içinde bir yardımcı olarak tasvir edilmiş durumda.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.