Anasayfa Haber Battlefield 2042, 128 Oyunculu Maçlarda Yapay Zeka Destekli Botlar Kullanacak

Battlefield 2042, 128 Oyunculu Maçlarda Yapay Zeka Destekli Botlar Kullanacak

EA, gerçek oyuncuların eksik olduğu maçlarda, yapay zeka destekli botlarla 128 kişiyi tamamlayacak.

Electronic Arts (EA), Battlefield 2042’nin 128 oyunculu maçlarını doldurmak için botları kullanacağını bildirdi. Oyun, bu ayın başlarında çeşitli çok oyunculu modları gösteren bir oyun motoru görüntüsü ile duyurulmuştu. Geliştirici, Battlefield 2042’nin şimdiye kadarki en büyük haritalara ve ölçeğe sahip olacağını ve PC, Xbox Series X/S ve PlayStation 5 konsollarında, belirli modlarda 128 oyuncuya kadar izin vereceğini söylüyor. Oyun, 128 kişilik maçlarda, gerçek oyuncuların yeterli sayıya ulaşamaması durumunda sunucuyu doldurmak için botları kullanacak.

Battlefield 2042’nin bir hafta önce yayınlanan tanıtım fragmanı, oyunun ölçeğiyle birlikte seriye tanıtılacak yeni mekaniklerden bazılarını da gösteriyordu. Bir Battlefield oyununda ilk kez, Conquest ve Berakthrough oyun modlarında PC, Xbox Series X/S ve PlayStation 5 konsollarında 128 oyuncuya kadar yer verilecek. Ancak, 128 kişilik kontenjanın tamamı her zaman gerçek oyuncular olmayacak gibi görünüyor. EA, The Verge’e yaptığı açıklamada, Battlefield 2042’nin 128 üyeye kadar sunucuları doldurmak için AI botları kullanacağını söylüyor.

Tabii ki öncelik gerçek oyuncular olacak. Yani özetle, Battlefield 2042’de bir oyuna katılmak için 128 oyuncu hazır bulunuyorsa, sunucuda herhangi bir bot olmasına gerek kalmayacak. Ancak, her maçta sunucuya katılmaya hazır 128 oyuncu olmaması muhtemel. İşte bu gibi durumlarda kalan slotlar, AI botları ile doldurulacak. Bölgeye, platforma ve mevcut insan oyuncu sayısına bağlı olarak, bir oyunda 64 adede kadar bot olabilir. EA ayrıca, oyuncuların oyunlarda AI oyuncuları karşılaşmamayı tercih etmeleri durumunda, bot içermeyen diğer modları deneyebileceklerini de bildiriyor.

Bu yeni durum, botlarla dolu bir sunucuda oynamak yerine, daha az sayıda gerçek oyuncuyla oynamayı tercih eden bazı oyuncular için hayal kırıklığı yaratan bir haber olabilir. Ancak raporda EA, oyuncu verileri geldikçe AI kullanımını da ayarlayacaklarını söylüyor. Bu da AI botlarının, daha fazla gerçek oyuncu oyunu oynadıkça, daha akıllı ve daha yetkin hale geleceği anlamına gelmekte. Şu an itibariyle, botları kapatma seçeneği bulunmuyor. Ancak ilerleyen günlerde AI botlarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgilerin aktarılmasını bekleyebiliriz.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi