Anasayfa Haber OneDrive, Android ve Web İçin Fotoğraf Düzenleme Özellikleri Kazandı

OneDrive, Android ve Web İçin Fotoğraf Düzenleme Özellikleri Kazandı

OneDrive Fotoğraf Düzenleme

Bulut depolama servisi OneDrive, Android ve web için yeni fotoğraf düzenleme özellikleri sunuyor.

Microsoft, web ve Android için OneDrive bulut depolama servisine yeni fotoğraf düzenleme özellikleri kazandırıldığını duyurdu. Ek olarak, Android için olan uygulama fotoğrafları görüntüleme ve organize etme için de yeni bir deneyim vaat ediyor.

Artık dağınıklığı gidermek ve öznenize daha fazla odaklanmak için bir görüntüyü kırpmanız mümkün hale geliyor. Sunulan hazır seçenekler arasında Kare, 9:16, 16:9, 4:5, 5:4, 3:4, 4:3, 2:3, 3:2, 1:2 ve 2:1 oranları yer alıyor. Tabii ki kendi görüntü boyutunuzu seçme şansınız da mevcut.

Ayrıca, eğimli fotoğrafları ayarlamak için kademeli derece döndürmelerle bir görüntüyü sola veya sağa 90 derece döndürme seçeneği getiriliyor. Düşük kontrastlı veya donuk renkli fotoğrafların parlaklıklarını, pozlarını, kontrastlarını, gölgelerini, vurgularını ve renk doygunluğunu da ayarlayabiliyorsunuz.

Bu özelliklerin şimdilik OneDrive’ın web sürümünün yanı sıra, OneDrive uygulamasının 6.30 veya sonraki sürümüne sahip Android 6.0 veya sonraki sürümleri çalıştıran mobil cihazlarda kullanıma sunulduğunu belirtelim. Bu arada özellik şu anda yalnızca OneDrive kişisel hesaplarında kullanılabilir durumda. Bu yaz içerisinde iş ve okul hesapları için de OneDrive’da da bu seçeneklerin sunulması planlanıyor. Ek olarak, özelliklerin bu yılın sonlarında iOS’a da geleceğinin sözü veriliyor.

Düzenleme araçlarına ek olarak, OneDrive bundan böyle Chromecast ile fotoğraflarınızı ve videolarınızı telefonunuzdan TV’nize yayınlamanıza izin veriyor. Android uygulaması aynı zamanda fotoğrafları tarihe göre düzenleme ve onları aya veya yıla göre gruplandırmak için de önümüzdeki iki ay içinde seçenekler ekleyecek. Uygulama, fotoğrafların kaynağına göre otomatik olarak klasörler oluşturacak yeni bir ayar da kazanıyor. Son olarak, görünümünüzü filtrelemek için yeni bir seçenek de bulunduğunu belirtmek gerek. Bu sayede yalnızca OneDrive’daki Resimler klasöründeki veya içinde kayıtlı tüm fotoğrafları görmeniz mümkün olacak. Bu seçeneğin hem Android hem de web’de kullanılabilir olduğunun altını çizelim.

Windows İçin OneDrive uygulamasının Nisan ayında 64-Bit desteği kazandığını da söylemeden geçmeyelim.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.