Anasayfa Haber Linux Çekirdeği 5.13, M1 Mac Modelleri İçin Destek Getiriyor

Linux Çekirdeği 5.13, M1 Mac Modelleri İçin Destek Getiriyor

Linux Çekirdeği 5.13 M1

Linux Çekirdeği 5.13 ile Apple M1 Mac bilgisayarlar için beklenen destek sağlandı.

Linux artık Linux Çekirdeği 5.13 ile birlikte M1 Mac modelleri için destek sağlıyor. Bu desteğin ilk kez bir aydan daha uzun bir süre önce duyurulan Release Candidate sürümü de dahil olmak üzere birkaç ay süren testlerden sonra geldiğini de ayrıca belirtelim.

Yeni 5.13 Çekirdeği, Apple M1 de dahil olmak üzere ARM mimarisine dayalı birkaç yonga için destek ekliyor. Bu, kullanıcıların Linux’u yeni M1 MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini ve 24 inç iMac’te yerel olarak çalıştırabilmeleri anlamına geliyor.

Linux’u M1 Mac’lerde sanal makineler aracılığıyla ve hatta Corellium’dan bir bağlantı noktasıyla çalıştırmanın zaten mümkün olduğunu söylemeden geçmeyelim. Halihazırda bazı geliştiriciler Linux Çekirdeğine M1 için yerel desteği dahil etmek için de çalışmalar yürütüyordu.

Phoronix, Linux 5.13’ün Apple M1 için temel destekle ancak henüz hızlandırılmamış grafiklerle ve ilerlemek için çok daha fazlasıyla ilk ancak erken destek bir destek getirdiği ifade ediliyor.

Yeni Linux Kernel 5.13, Landlocked LSM, Clang CFI desteği ve isteğe bağlı olarak her sistem çağrısında çekirdek yığın ofsetini rastgele hale getirme gibi güvenlik özellikleri getiriyor. FreeSync HDMI desteği olduğunu da belirtelim.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.