Anasayfa Haber Windows 11 ile Mavi Ekran Hatası Rengi Siyah Yapılabilir

Windows 11 ile Mavi Ekran Hatası Rengi Siyah Yapılabilir

Windows 11 hata ekranı artık mavi renk olmayabilir. Yapılacak işlemlerin ardından yeni rengin siyah olduğu söyleniyor.

Windows’un meşhur Mavi Ekranı yakında renklerini değiştirebilir. Verge’den Tom Warren, Microsoft’un Windows 11’deki kapatma ve başlatma ekranlarının rengini eşleştirmek için kilitlenme ekranının rengini siyah olarak değiştirmeyi planladığını bildirdi.

Bununla birlikte Beta sürecinde yer alan Windows 11 hata ekranıyla ilgili bir değişiklik görünmüyor. Fakat CRITICAL_PEROCESS_DIED hatasının oluşmasıyla birlikte yapılacak bir değişiklikle beraber yeni bir hata ekran rengini görmeniz muhtemel. Xeno adlı bir twitter kullanıcısı, yaptığı paylaşımda siyah ekranın Insider 22000 build sürümünde aktif olduğunu ifade ediyor.

Microsoft’un herhangi bir resmi açıklaması henüz yokken Verge’de yer alan habere göre yeni Windows’un siyah oturum açma ve kapatma ekranıyla uyumlu olması açısından siyah hata ekranı dahil edilebileceği düşünülüyor. Ekranda değişiklik yapılması, Windows 8’den bu yana ilk defa değişeceği gerçeğini de ortaya çıkartıyor. Çünkü 8 sürümü ile birlikte asık surat ve QR kodu dâhil edilmişti.

Yine de, Microsoft’un daha önce farklı renkler denediğini ifade edelim. Geçmişteki Insider programlarında Windows 10 Insider Builds kullanıcıları yeşil hata ekranları aldı ve donanım hataları yaşayan kullanıcıların ise zaman zaman kırmızı hata ekranları aldığı biliniyor. Ancak, en yaygın hata ekranı rengi her zaman mavi olmuştur. Ara ara Windows 11 Insider programında da yeşil hata ekranı gördüğümüzü ifade edelim.

Bu durumun şimdilik test edilen bir özellik olduğunu varsayacağız. Çünkü şirketin resmi bir açıklaması bulunmamakta.

Windows 11 hata ekranı nasıl siyah renge dönüştürülür?

  1. Kayıt Defteri uygulamasını başlatın akabinde şu dizine ulaşın: HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\CrashControl
  2. Açılan ekranda değer adına:  DisplayPreRelaseColor yazmanız ve altta yer alan değer verisine ise 0 yazmanız yeterli olacaktır.
Windows 11 hata ekranı renk değişikliği
Windows 11 hata ekranı renk değişikliği

Tabii ki bilgisayarınızın çökmesine kasten neden olmadıkça, siyah ekranı hemen görmeyeceksiniz. Bunu gerçekten yapmak istiyorsanız, her şeyin kaydedildiğinden emin olun. Ardından Görev Yöneticisi’ne gidin. Akabinde Ayrıntılar sekmesine gidin. Ardından bir sürü svchost.exe göreceksiniz. Herhangi birisini seçin. Sağ tıklayın ve İşlem Ağacını Sonlandır’ı seçin. Ardından, uyarıldığında Kapat düğmesini tıklayın.

Not: Bu işlem CRITICAL_PROCESS_DIED isimli hatanın meydana gelmesine neden olur. Bilgisayarınız birkaç saniye içerisinde yeniden başlar ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

13 Kasım 2016 tarihinde ilk yazısını yayımlayan yazar, 26 Ekim 2020 tarihinde Technopat ailesine katıldı. Makale yazmaya çalışmakla birlikte nadiren haberlere de yönelebiliyor. Uzunca süre Technopat'ta kalmayı amaçlayan Cevat Emre, makaleler sayesinde her gün gelişiyor ve sizlere yeni konularda çözümler sunmayı amaçlıyor.