Anasayfa Haber Amazon CEO’su Jeff Bezos Görevden Ayrılıyor

Amazon CEO’su Jeff Bezos Görevden Ayrılıyor

Amazon’da boşalacak CEO’luk koltuğuna Andy Jassy oturacak.

Jeff Bezos, bu yılın başlarında Amazon şirketinin CEO’luğundan ayrılma planını açıklamıştı. Açıklanan bu plan, görevden ayrılmak için 5 Temmuz tarihini işaret ediyordu. Bu bağlamda Bezos, Amazon’un kuruluşundan tam 25 yıl sonra bugün, Amazon’daki görevinden ayrılıyor.

Jeff Bezos’un ayrılmasıyla birlikte CEO’luk görevine Andy Jassy geçiyor. MacroTrends’te yer alan rapora göre, 1.8 trilyon dolar değere sahip olan şirket bugünden itibaren Andy Jassy tarafından yönetilecek. Jeff Bezos, perakende devini dünyanın en değerli halka açık şirketlerinden biri haline getirmişti. Hatta Amazon, 2018 yılında Microsoft’u da geçerek piyasaya değerleri sıralamasında dünyanın en büyük üçüncü şirketi olma unvanını taşıyordu.

Amazon CEO’luğundan ayrılan Jeff Bezos, halihazırda dünyanın en zengin insanlarından biri olmaya devam ediyor. Forbes Magazine, Jeff Bezos’un net servetinin 1998’den bu yana 196 milyar dolar arttığını ve şu anda yaklaşık 202 milyar dolar olduğunu belirtmekte. Bununla birlikte Bezos, yakın tarihte bazı eleştirmenler tarafından vergi ödeme konusunda eleştirilmişti. Örneğin, ProPublica geçtiğimiz ay Bezos’un 2007 ve 2011 yılları arasında vergi ödemediğini iddia ediyordu.

Tüm bunların yanı sıra Jeff Bezos ve Amazon ilişkisi tamamen kesilmeyecek ve şirkette yönetim kurulu başkanı olarak yeni rolüne geçiş yapacak. Ancak Bezos, 5 Temmuz’dan sonra odağını hayır kurumlarına çevireceğini belirtiyor. Ayrıca, ticari uzay şirketi Blue Origin ile ilgili meseleler ile daha fazla alakadar olacağını da belirtmekte. Bildiğimiz üzere Bezos, 20 Temmuz’da kardeşi Mark Bezos’ın da katılacağı mürettebatlı bir uzay yolculuğuna çıkıyor. Bu da onu, uzay yolculuğu yapan ilk milyarderlerden biri yapma özelliğini taşıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi