Anasayfa Haber Qualcomm, Apple M1 Çiplerle Rekabet Etmeyi Hedefliyor

Qualcomm, Apple M1 Çiplerle Rekabet Etmeyi Hedefliyor

Qualcomm Apple M1

Android cihazlar için ürettiği çiplerle ön plana çıkan Qualcomm, Apple M1 ile yarışmaya hazır olduğunu bildiren bir açıklamada bulundu.

Birçok Android cihazın altında imzası bulunan ünlü yarı iletken üreticisi Qualcomm, dizüstü bilgisayar pazarına odaklanmayı düşünüyor. Qualcomm’un başkanı ve CEO’su olduktan sonraki ilk röportajını veren Cristiano Amon, Qualcomm’un piyasadaki en iyi dizüstü bilgisayar yongalarına sahip olabileceğine inandığını söyledi. Bu yongaları tasarlamak için bir zamanlar Apple’da çalışmış mühendis ekibinden daha iyi kimse yok diyebiliriz. Eski Apple mühendislerinin kurduğu şirket olan Nuvia’yı birkaç ay önce satın alan Qualcomm, Apple M1 çipleri yakalamak için yoğun çalışma içerisine girecek.

Qualcomm, birçok Android telefona güç sağlayan çipleri oluştursa da sonuç olarak çekirdek planını çip tasarımcısı ARM‘den lisanslıyordu. Şirket günümüzde ise kendi mobil çekirdek planını tasarlayabiliyor ve neredeyse ARM’den kopmuş durumda. Mobil çip devi ayrıca Nuvia isimli yonga kuruluşunu da 1.4 milyar dolara satın aldıktan sonra dizüstü bilgisayar işlemcilerine büyük bir yatırım yapmaya yöneldi. Bu noktada Qualcomm’un yeni CEO’su olan Cristiano Amon’ın farklı pazarla içerisinde bulunma isteğinin büyük bir etkisi var.

Özellikle Nuvia satın alımı sonrasında gelişen dizüstü bilgisayar pazarına dönüş, Qualcomm için farklı bir başlangıcın kapılarını aralayabilir. Nuvia, A7’den A12X’e kadarki Apple yongalarının baş tasarımcısı olan Gerard Williams tarafından kurulan kısa ömürlü bir girişimdi. Gerard Williams, Apple’dan ayrıldıktan sonra Nuvia’yı kurarak iş sözleşmesindeki maddeleri ihlal ettiği gerekçesiyle Apple ile davalık olmuştu. Williams, Nuvia satışından sonraki süreçten beri Qualcomm’un mühendislikten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı kademesinde bulunuyor ve şirketin kendi dizüstü bilgisayar işlemcileri tasarlama çabalarına öncülük ediyor.

Qualcomm’un Yeni Girişimleri Rekabeti Kızıştırabilir

Qualcomm, Apple M1

Cristiano Amon, Reuters’e verdiği röportajda; Qualcomm’un, ARM çekirdek tasarımı kullanılarak oluşturulan M1 işlemcisiyle rekabet edebilmesi için kendi yonga tasarımlarına ihtiyacı olduğunu söyledi. Amon, röportajın devamında “Yıllardır birlikte çalıştığımız ARM, kendi yapabileceğimizden daha iyi bir CPU tasarımı geliştirirse o zaman her şekilde ARM’den lisans alma seçeneği aklımızda olacaktır.” diyerek ARM tarafına da açık kapı bırakmış oldu. Reuters, Qualcomm’un gelecek yıl Nuvia’nın geliştirdiği çip tasarımları satmaya başlayacağını, ancak bu tasarımları piyasadaki cihazlarda görmek için bir yıla ihtiyaç olduğunu belirtti.

Şu anda Qualcomm yalnızca dizüstü bilgisayar pazarına odaklanmış durumda. Şirketin; NVIDIA, AMD ve Intel’in hakim olduğu veri merkezi pazarına girme planı yok. Cristiano Amon, bu konuyla alakalı olarak sadece Qualcomm’un veri merkezleri için Nuvia çip tasarımlarını lisanslamaya istekli olduğunu söylüyor ama asıl hedef elbette bu alan değil.

Qualcomm günümüzde iPhone’lara bağlantı çipleri ürettiği için yaşanması muhtemel bu rekabette Apple’la olan ilişkiler tamamıyla bozulabilir. İki şirket, 2019’da uzun bir mahkeme sürecine girdi ve bu zamanlarda Apple’ın CEO’su Tim Cook ile Qualcomm’un eski CEO’su Steve Mollenkopf arasında düşmanlığa dönüşen görüşmeler olduğu iddia edilmişti. Konuyla alakalı düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Teknolojiyle büyüyen, yazmaya olan hevesini Technopat ile birleştiren öğrenci. Araştırmayı, okumayı ve en büyük tutkusu kullanıcılara yardımcı olma yolunda kendisini emin adımlarla geliştirmeye devam ediyor.