Anasayfa Haber Audacity Casus Yazılım Haline mi Geldi?

Audacity Casus Yazılım Haline mi Geldi?

Audacity casus

Kullanıcılar, el değiştiren Audacity ses editörünün casus bir yazılım halini aldığını ileri sürüyor.

Yeni bir şirket tarafından satın alınması sonrasında Audacity gizlilik politikasında yapılan bir güncelleme ile popüler ve açık kaynaklı ses editörünün çok sayıda kullanıcı verisini toplamak için kullanılabileceği endişeleri gündeme gelmiş durumda. Hatta kullanıcılar Audacity için artık bir casus yazılım yakıştırması bile yapmaya başladı.

Audacity, bu yılın başlarında Ultimate Guitar, MuseScore ve Tonebridge gibi çeşitli müzik ve ses yazılımlarına sahip olan Muse Group adlı bir şirket tarafından satın alınmıştı. Satın alma duyurulduğunda, yazılımın ücretsiz ve açık kaynak olarak kalacağına söz verildi. Bununla birlikte topluluğun bazı kesimleri, yeni gizlilik politikasının açık kaynak hareketinin felsefelerine ve emellerine aykırı olduğuna inanıyor.

Yeni gizlilik politikasına göre Audacity, işletim sistemi sürümü, işlemci ve hata kodları gibi bilgilerin yanı sıra kullanıcının konumu gibi bilgileri de toplayacak. Politikaya göre, bu bilgiler analitik amaçlar ve uygulamayı geliştirmek için gerekli ancak konum verilerine neden ihtiyaç duyulduğu akıllarda soru işareti yaratıyor. Politika, Audacity’nin kanun yaptırımı, davalar ve yetkililerin talepleri için gerekli verileri toplayacağını belirtmekle devam ediyor. Yine bu maddenin de ne tür bilgileri kapsayabileceği konusunda detay verilmiyor. Bunun da şirket tarafından bir kullanıcı gizliliği ihlalini haklı çıkarmak için kullanılabileceğine dair spekülasyonlar bulunuyor.

Audacity için katkıda bulunanlar, geliştiricilerin Audacity kodunu omurga olarak kullanarak yeni bir ses düzenleyici geliştirmek için ayrılarak hem GitHub hem de Reddit’e platformlarında çalışmalara bile başlamış durumda.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.