Anasayfa Video MSI MPG CoreLiquid K360 İşlemci Soğutucu İncelemesi

MSI MPG CoreLiquid K360 İşlemci Soğutucu İncelemesi

Bu videomuzda MSI markasının MPG serisi hazır sıvı soğutucuları arasından en yüksek performanslı model olan CoreLiquid K360 modelini inceliyoruz.

Son zamanlarda piyasada pek çok markanın hazır sıvı soğutucu sistemlerini bulmak mümkün. Biz de fırsat buldukça bunları inceliyoruz. MSI markasının da bu türden farklı modeller içeren MPG serisi var. Bu videomuzda incelediğimiz CoreLiquid K360 bu serinin en güçlü modeli.

Hepsiburada Fiyatı İçin Tıklayınız

TORX 4.0 Fanlar

Bu modelde 3 adet fan kullanılmış çünkü bu 360’lık bir soğutucu. Bu fanlar MSI’ın TORX 4.0 fanları. Her fanda 8 fan bıçağı var ve her iki bıçak birbirine bağlanmış. Kare çerçeveli tasarım da havanın radyatörün içinden daha rahat geçmesini sağlayan bir başka nokta.

TORX 4.0 fanlar statik basınç için özel tasarlanmış. Yani radyatör ya da soğutucuların üzerine takılmak için yapılmış bir fan. Ancak bu derece yüksek bir statik basınç yüksek gürültüyü de beraberinde getiriyor. 0 ile 2500 RPM arası dönebilen fanlar, tam güçte 40 desibel gürültü üretiyorlar. MSI bu gürültüyü azaltmak için fanların radyatörle temas ettiği vida noktalarına gürültü emici kauçuk eklemiş.

RGB LED Aydınlatmalar

Bu fanlar göbekten aydınlatmalı ve fan başına 8 LED bulunuyor. Bu LED’ler düz değil, adreslenebilir RGB. Yani çok daha etkileyici renk animasyonları gösterebiliyorlar, her fan üzerindeki her led ayrı ayrı rengini ve parlaklığını değiştirebiliyor.

Fanlardan çıkan 2 kablo var. Birisi PWM uçlu güç kablosu, diğeri de 3 pinli Adreslenebilir RGB kablosu. Kutudan çıkan 3 ucu dişi, bir ucu erkek kabloyla bu üç fandan gelen RGB kablolarını tek kabloda birleştirip direk pompanın olduğu ana üniteye takabiliyoruz.

Radyatör ve Borular

Radyatör hazır sıvı soğutucularda hep gördüğümüz alüminyumdan imal edilmiş. 27mm kalınlığa sahip ve 25mm fan ile birlikte 52mm toplam kalınlığa sahip oluyor. Borular yine hazır sıvı soğutucularda sıkça kullanılan EPDM’den yapılmış ve üzeri örgülü. Bu boruların uzunluğunun 40 cm olduğunu belirtelim.

Pompa ve Ekran

Pompa ünitesi MSI’ın diğer soğutucularına oranla hayli büyük, içinde Asetek 7. nesil pompa kullanılmış. Bu pompa daha düşük gürültü ve yüksek su basıncı sağlayabiliyor ve halen Asetek’in en güncel pompası. Bugün piyasadaki çoğu hazır sıvı soğutucu da aynı pompayı kullanıyor.

O sebeple üreticilerin performans anlamında birbirlerinden sıyrılmak için yapabilecekleri şeyler biraz kısıtlı. Daha iyi fanlar koyabilirler ya da MSI’ın burada yaptığı gibi pompa ünitesinin de içine fan koyabilirler.

Evet gerçekten MSI bunu yapmış. Mıknatısla yerinde tutulan ünitenin üzerindeki kapağı çıkardığımızda buradaki fanı görebiliyoruz. Bu fan VRM, m.2 yuvası ve soket çevresindeki bileşenleri soğutması için düşünülmüş. Üstelik sesiz çalışıyor, zaten radyatör fanlarının gürültüsü bunun gürültüsünü fazlasıyla bastırıyor.

Bir başka dikkati çeken konu da pompa ünitesinin üzerindeki bu 2.4 inçlik ekran. Bu ekranın arayüzü, fontları NZXT Kraken’in Z serisi hazır sıvı soğutucularındaki gibi minimalist değil ama yine de kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Ekran yatay değil dik duracak şekilde tasarlanmış, döndüremiyor ve maalesef uygulama altından ekran oryantasyonunu değiştiremiyoruz. Bu sebeple ekranı kullanmak istiyorsanız soğutucuyu sadece o da borular bellek yuvasına baktığı şekilde takabiliyorsunuz. Neyse ki borular bir bellek yuvasını devre dışı bırakmıyor.

Ekranın değineceğimiz pek çok işlevi var, hem sisteminize görsellik katması için hem de sistem bilgilerini, sıcaklıklarını göstermek için kullanabiliyorsunuz.

Geriye kalan parçalar montaj aparatları, bunlar diğer tüm Asetek tabanlı hazır sıvı soğutucular gibi aynı arka plakayı ve vidaları kullanıyor. O sebeple sık sık sistem toplayan biriyseniz montaja aşina olmanın getirdiği bir kolaylık var.

Pompa ünitesinde gözüme ilk çarpan şeylerden birisi fazla sayıda kablo çıkması oldu. CoreLiquid bu anlamda kendi kendine yeten bir soğutucu. Fanların hem güç, hem de aydınlatma kablolarını pompa ünitesine bağlıyorsunuz ve hepsini kendi yazılımından kontrol ediyorsunuz, BIOS ile uğraşmanıza gerek kalmıyor.

Yazılım kontrolü için pompadan çıkan USB 2.0 kablosunu anakart üzerindeki USB girişine takmamız gerek. Bazı bilgisayarların açılırken işlemci soğutucusu yok sanıp hata vermemesini sağlayan bu kabloyu soketin yanındaki fan girişine takmamız gerekiyor. Bu kablo pompanın çalışma devrini anakarta raporluyor. Son olarak tüm ünite gücünü tek SATA kablosundan alıyor.

Kontrol Uygulaması

Test sistemimizde MSI Z590 Carbon Gaming WI-FI anakart ve Intel i9 11900K işlemci kullandık. Bu soğutucuyu kontrol etmek için hangi yazılıma ihtiyacınız olacağı kullandığınız sisteme göre değişiyor. Eğer Intel 500 serisi bir anakartınız varsa MSI Center, daha eski bir Intel veya AMD sisteminiz varsa MSI Dragon Center uygulamasını kurmanız gerekiyor.

Ekran Modları

MSI Center’ı kurduğumuzda soğutucumuz hemen listelendi ve ayarlarını buradan kolayca yapabildik. Ekranı 4 farklı modda kullanabiliyoruz. Birisi 3 ayrı bilgiyi arka arkaya gösterebilen donanım monitörü, ikincisi .bmp formatında 320×240 çözünürlükte özel bir resim, kendi yazınızın ve seçtiğiniz arka planın gözükmesini sağlayan kısım ve son olarak saat modu.

Siz sormadan söyleyeyim bu ekranda özel animasyonlar ve gif’ler kullanamıyorsunuz. Ama umarım MSI ilerde bu özelliği getirir çünkü rakip üreticilerin ürünlerinde gif animasyonları gösterilebiliyor.

Soğutma Profilleri

Fan ayarları sekmesinde bizi 5 ayrı alt bölüm karşılıyor. Bunlar sırasıyla dengeli mod, sessiz mod, oyun modu, özel mod ve akıllı oyun modu. Açıkçası testlerde ben sessiz modun performansını dahi yeterli buldum.

Eğer işlemciyi yük altına sokacaksanız ve bir süreliğine fanları ve pompa devrini yükseğe almak istiyorsanız maksimum dengeli modu öneririm. Oyun modu biraz fazla gürültülü geldi bana, nerdeyse herşeyi tam devirde çalıştırıyor.

İsterseniz kendi gürültü toleransınıza göre özel moda girip tek tek radyatör fanlarını, pompayı ve pompa fanı için özel eğriler yaratabilirsiniz.

Akıllı oyun modunda tüm bileşenler ayrı devirlerle birbirinden bağımsız dönüyor. MSI Center buna sıcaklıklara göre kendisi karar veriyor.

Aydınlatma Kontrolü

Fanların RGB aydınlatması için MSI Center’a bir eklenti olarak kurulan Mystic Light’ı indirmeniz gerekiyor. Bunu MSI Center içinden yapabiliyorsunuz. Bizim anakartımız da MSI olduğu için anakartı, belleği ve soğutucu senkronize şekilde aydınlatabildik.

Ancak böyle yaptığınızda renk animasyonlarının sayısı azalıyor ve parlaklığını, döngü hızını değiştiremiyorsunuz. Eğer daha etkileyici aydınlatma profilleri istiyorsanız soğutucuyu tek seçmeniz daha iyi olacaktır.

Testler

Performans testlerimizi işlemcinin güç kilidi açık ve kapalı olarak yaptık. BIOS altındaki 3 farklı güç modunu da kullandık. Kapalı mod işlemcinin harcayabileceği güç miktarını oldukça kısıtlarken, 251W ve Açık seçeneklerini seçerek bunu daha da artırabiliyoruz. Beklediğiniz gibi güç kilidini yükselttikçe işlemcinin yük altında çalışma hızı da artıyor.

Test uygulamamız ise Cinebench R23 ve Unigine’in Superposition grafik testi oldu. Grafik testinde çözünürlüğü düşük, grafik detaylarını da orta yaparak yükün ekran kartından çok işlemciye kaymasını sağladık. Tüm testler boyunca ortam sıcaklığı 26 dereceydi ve soğutucuyu bir kasaya takmadan uzay montaj şeklinde test ettik.

Güç Profili Fan Profili Cinebench R23 Unigine Superposition
Disabled Sessiz 69 65
Dengeli
Enabled 251W Sessiz 77 64
Dengeli 76 62

Sonuçlardan da görebileceğiniz gibi işlemcinizi %100 kullanan render gibi ağır iş yüklerine sokacaksanız Sessiz Mod veya Dengeli mod arasında çok da fark yok aslında. Çünkü sıcaklıklar belirli bir eşiğe ulaştığında her iki modda da fanlar otomatik olarak gürültülü çalışmaya başlıyor. Sessiz modun tek avantajı boşta ve oyunlarda işlemci çok ısınmadığı için sessiz çalışmaya devam etmesi.

251W’tayken yaptığımız Superposition testinde en yüksek işlemci sıcaklığı olarak 62 dereceyi gördük. Sessiz moda oranla yine 2 derecelik bir düşüş var. Ama belirtmeliyim Sessiz mod çok daha düşük gürültüde çalıştırdı soğutucuyu ve bence 2 derece daha yüksek alıp kafa dinlemek daha değerli.

Güç kilidini tamamen kaldırıp Cinebench render testine soktuğumuzda beklediğimiz üzere Dengeli modda dahi fanlar %100 devirde çalıştı ve çekirdek sıcaklıkları maksimum 90’ı gördü. Bu modda Superposition testinde en yüksek sıcaklık olarak 59 dereceyi gördük.

Gürültü seviyelerinin de ölçümünü yaptık. Soğutucuya 40cm uzaklıktan ses seviyesi sessiz modda 36, dengeli modda 39, oyun modunda 44 desibel sonucunu verdi. Ses kayıtlarını videomuzda dinleyebilirsiniz.

Sonuç Değerlendirmesi

MSI MPG CoreLiquid K360 soğutucu, Sessiz mod profilinde dahi güç kilidi açılmış Intel 11900K işlemciyi hem iş yüklerinde, hem oyunlarda etkili soğutma kapasitesine sahip. Eğer kasanız 360’lık radyatör alabiliyorsa, Intel ve AMD’nin yüksek performanslı, yüksek ısı üreten işlemcilerini tam performansla çalıştırmak için önerdiğimiz bir soğutucu.

Pompa ünitesindeki fan gibi rekabetten sıyrılmasını sağlayan özellikler güzel, ancak ekranın döndürülememesi ve sadece dik kullanılabilmesi kullanıcıyı kısıtlayan bir faktör olmuş. Fiyatı 360’lık Premium ekranlı hazır sıvı soğutucuları arasında rekabetçi diyebileceğimiz bir noktada.